Počty nových případů koronaviru v Česku dál stoupají, ve čtvrtek jich laboratoře potvrdily 14.457. To je zhruba o 2800 víc než před týdnem a téměř o 700 víc než ve středu. Zatíženost nemocnic nepolevuje, hospitalizovaných je kolem 7200, z toho ve vážném stavu bylo ve čtvrtek rekordních 1531 pacientů. Počet zemřelých s covidem v Česku je téměř 20.000, ministerstvo zdravotnictví jich k dnešku eviduje 19.999.

V posledních dnech je v zemi nejvíce aktivních případů od začátku epidemie, aktuálně se s nákazou potýká asi 137.700 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Sílící epidemie koronaviru přiměla vládu k plánu na tři týdny ještě víc omezit volný pohyb a vzájemné kontakty. Pravděpodobně od pondělí 1. března chce zakázat pohyb mezi okresy, zavřít se mají školky i školy a další část obchodů. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes opatření projedná s opozicí. Bude žádat prodloužení nouzového stavu, který je podle něj k zavedení restrikcí potřeba.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) očekává denní přírůstky až 20.000 nakažených. "I když budou opatření nastavena a všechno se podaří, tak i ty nejoptimističtější modely pořád hovoří o tom, že lze předpokládat nárůst až o 20.000 nově diagnostikovaných osob denně jako kulminační bod. A potom teprve nějaký pokles," řekl Blatný po čtvrtečním jednání vlády.

Zatím nejvíce pozitivních testů za jeden den od loňského březnového začátku epidemie odhalily laboratoře 6. ledna, kdy potvrdily 17.765 nákaz. Celkem se od začátku epidemie v České republice nakazilo 1,212.780 lidí, přes 1,055 milionu se z nemoci vyléčilo.

Zatíženost nemocnic zůstává vysoká, vláda o pomoc s pacienty s nemocí covid-19 požádá Německo a Polsko. V Česku je nyní podle dat ministerstva zdravotnictví volných 14 procent lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče (JIP), pro pacienty s covidem jich je volných 162. Standardních lůžek s kyslíkem je pro nakažené ještě k dispozici zhruba 650. Další volné kapacity jsou ještě na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, která jsou jinak určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti.

Vážných případů v posledních dnech přibývá, proti středě jejich počet stoupl asi o padesátku, ve čtvrtek jich bylo rekordních 1531. Při podzimní vlně bylo v nemocnicích na začátku listopadu přes 8000 nemocných s covidem, počet pacientů ve vážném stavu byl ale nižší, maximem bylo 1200.

Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie stouplo k dnešnímu dni zhruba o setinu na 1,19. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se původně měla v Česku řídit opatření proti šíření nemoci covid-19, zůstává druhý den na 75 bodech. Je tak těsně ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti.

Od 27. prosince se v Česku proti koronaviru očkuje. Od té doby bylo ke čtvrtečnímu večeru podáno podle dat ministerstva skoro 624.000 dávek vakcín a přibližně 233.000 lidí už dostalo obě potřebné dávky. Ve čtvrtek bylo podáno 19.364 dávek, o zhruba 300 méně než předchozí čtvrtek.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | ministerstvo zdravotnictví | stars24.cz

Vstoupit do diskuse