Respirátory má podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) smysl spíše doporučovat než nařizovat. Problematické by bylo, kdyby se povinnost nošení respirátorů vztahovala i na personál vykonávající těžkou fyzickou práci. Pro tyto pracovníky jsou respirátory téměř nemyslitelné.

Zástupci vlády minulý týden uvedli, že zvažují po vzoru Německa a Rakouska zavést užívání respirátorů třídy FFP2 v obchodech nebo veřejné dopravě. 

Každý, kdo jen trochu může, podle Prouzy respirátory používá už nyní. Jejich výraznější rozšíření by podle něj jistě podpořilo, kdyby stát pomohl udržet cenu respirátorů v rozumné míře, například snížením daně z přidané hodnoty (DPH). Ke snížení nebo zrušení DPH vyzvali dnes vládu výrobci respirátorů. Nyní se na ně vztahuje nejvyšší sazba 21 procent.

"Klíčové bude, zdali stát dokáže zajistit dostatek respirátorů pro ty, kteří si je nemohou dovolit, protože i respirátory je potřeba dostatečně často měnit," uvedl dále Prouza.

Témata:

Prouza, Tomáš (ekonom) | Svaz obchodu a cestovního ruchu | Zdravotnické roušky | Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse