Testy v sobotu v Česku potvrdily 8406 nových případů nákazy koronavirem, což je v tomto týdnu nejméně, ale zhruba o 3400 více než minulou sobotu. Od březnového počátku epidemie se nemocí covid-19 prokazatelně nakazilo 831.165 lidí, přibližně tři čtvrtiny se již uzdravily. Aktivních případů nákazy je 160.546.

Počet nakažených, kteří skončili v nemocnici, proti pátku klesl zhruba o šest stovek na 6741. Z toho 1072 je ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Údaje z posledních dnů ale ministerstvo většinou ještě zpětně reviduje.

Celkový počet zemřelých s onemocněním covid-19 dosáhl 13.115. V sobotu do statistiky přibylo 69 zemřelých s potvrzeným onemocněním covid-19, v předchozí dny to bylo kolem 150 zemřelých s covidem.

O víkendech a svátcích laboratoře provádí méně testů než v pracovní dny, takže je i méně prokázaných nákaz. V sobotu zpracovaly 20.894 PCR testů, z toho dvě pětiny byly pozitivní. Provedených testů bylo ale přibližně o 17.000 méně než v předchozí dny v týdnu, naproti tomu proti sobotě v minulém týdnu jich bylo o 7000 více.

V Česku nyní platí protikoronavirová opatření, která odpovídají nejvyššímu, pátému stupni pohotovosti. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek uvedl, že kvůli přetížení nemocnic vláda nyní neuvažuje o zmírnění těchto opatření. Kapacity nemocnic, které se starají o pacienty s covidem-19, jsou podle něj téměř vyčerpané a možnosti navýšení jsou velmi omezené kvůli nedostatku personálu. Zlepšení situace očekávají odborníci po 10. lednu, kdy by se měla začít projevovat přísnější protiepidemická opatření platná od 27. prosince. V nemocnicích by se situace podle nich mohla stabilizovat nejdříve 15. ledna.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | ministerstvo zdravotnictví | stars24.cz

Vstoupit do diskuse