Aktuální počet nakažených za sobotu je 3308. Česko je ve čtvrtém stupni!

Covid-19, ilustrační foto

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz, ČTK

6. prosince 2020 10:52 | Aktualizováno: 6. prosince 2020 12:26

Ministerstvo zdravotnictví po výpadku aktualizovalo údaje o epidemiologické situaci. Za sobotu přibylo 3308 nových případů a skóre systému PES vyrostlo na hodnotu 64. Česko je tak opět ve čtvrtém stupni.

Čísla, který systém dopoledne ukazoval, byla mylná. Později se na stránkách objevilo upozornění, že z technických důvodů nejsou data z laboratoří úplná a vizualizace PES není dostupná. Problémy se zveřejněním informací byly i v sobotu.

Podle původních neúplných údajů přibylo za sobotu v Česku 1772 případů covidu. Index PES, podle něhož vláda určuje protiepidemická opatření, se předchozích třináct dní držel na 57 bodech. Třetí stupeň je dán v rozmezí od 41 do 60 bodů. Kompletní data nakonec ukázala 3308 nakažených a index 64.

V sobotu ministerstvo uvádělo zvýšení rizikového skóre na 59 bodů, později ale číslo zpětně snížilo o dva body kvůli započítání dalších testů ze čtvrtka, bez nich byl vyšší podíl pozitivních. Ode dneška se hodnoty skóre PES aktualizovaly nikoli po půlnoci jako předchozí dny, ale až ráno s odůvodněním, aby se podobná situace neopakovala.

Výpočet skóre PES vychází z hodnoty reprodukčního čísla, podílu pozitivních ze všech denních testů za posledních sedm dní a počtu nakažených na 100.000 obyvatel v obecné a seniorské populaci. Podle výše skóre na škále 0 až 100, přičemž 100 je nejhorší, je země zařazena do jednoho z pěti stupňů. Dostane-li se index PES do nižšího či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu opatření. Pro zlepšení musí v nižším pásmu zůstat sedm dní, pro zhoršení tři dny.

Reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného člověka, se v posledních dnech pohybuje těsně pod hranicí jedna.

Témata: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)