Čechům ve Francii a Chorvatsku hygienici doporučují vyhýbat se místům s větším počtem osob, jako jsou bary nebo noční podniky, nosit roušky, dodržovat odstupy a častěji si mít ruce. Testy povinné nebudou nejméně do 7. září, řekli dnes hlavní hygienička Jarmila Rážová a náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.
Testy na covid-19 zůstanou dál povinné při cestě ze Španělska a Rumunska. Už je nemusí mít zahraniční pracovníci z Belgie a Bulharska zaměstnaní v ČR. Smolek také varoval, že Británie by mohla vyřadit Česko ze svého seznamu bezpečných zemí.
"Debata o Chorvatsku dneska nebyla vůbec jednoduchá. V Chorvatsku je aktuálně minimálně 60.000 Čechů, to jsme také zohledňovali," uvedl Smolek. Podle něj je riziková oblast Splitsko-dalmatinské župy, kde i sami Chorvaté zpřísnili přijatá opatření. Povinné jsou roušky nejen v obchodech či hromadné dopravě, ale i v restauracích. Už před týdnem podle Smolka Chorvaté zakázali provoz nočních barů, odkud se nákaza často rekrutovala.
Ve Francii je větší riziko v oblastech Île-de-France a Provence-Alpes-Côte d’Azur. Od půlnoci z pátku na sobotu zařadila Malta podle Smolka Česko na seznam žlutých zemí. Podle Smolka zatím ČR svůj přístup k zemi nemění, ale bude se tím dál zabývat.
"Kdo se z této oblasti vrací, měl by po dobu 14 dnů velmi pozorně sledovat svůj zdravotní stav. Pokud se objeví příznaky, zůstat doma, telefonicky kontaktovat praktického lékaře. Vyhýbat se hromadným akcím. Zvážit návštěvy domovů pro seniory a při cestách hromadnou dopravou používat roušku. Často si mít ruce a používat dezinfekci," doporučila Rážová.
Zkomplikovat se Čechům může cestování do Británie. Podle Smolka uvažuje Londýn o vyřazení Česka ze seznamu bezpečných zemí s platností od sobotního rána, což by znamenalo, že po příjezdu do Británie by Češi museli do dvoutýdenní karantény. Česko se snaží ještě s britskou vládou jednat o změně, konečné rozhodnutí by mělo padnout dnes večer.
Česko také zmírní povinnosti testování pro zahraniční pracovníky, když testy nově nebudou povinné pro zaměstnance z Belgie a Bulharska. Zaměstnavatelé budou muset testy na covid-19 provádět u pracovníků z Malty a Lucemburska. V případě Malty je to podle Smolka součást recipročního opatření, kdy Malta zvýšila hodnocení rizika nákazy koronavirem v Česku, přestože výskyt nemoci je v ostrovní zemi na podobné úrovni. Povinné testy platí i pro pracovníky ze zemí označených jako rizikové nebo ze zemí mimo Evropskou unii.
Témata: Chorvatsko Francie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Banán přilepený lepící páskou se prodal. Za částku, které se jen těžko věří
Eva Pavlová se stala terčem nespokojených občanů. Jak to nesla?