V úterý přibylo v Česku 149 potvrzených případů koronaviru, což je nejméně za pět dní. Většina z nich byla opět v Moravskoslezském kraji, kde je ohnisko nákazy a cíleně se tam testuje.

Dosud se v ČR od začátku epidemie nakazilo 11.954 lidí, vyléčilo se jich 7771, obětí je 349. Aktuálně tak v zemi je 3834 odhalených případů nákazy. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 00:30.

Nejpostiženějším regionem je nyní Karvinsko. Za posledních sedm dní tam na 100.000 obyvatel připadá 270 nakažených. V sousedním okrese Frýdek-Místek je zhruba 37 nakažených na 100.000 obyvatel. Právě v těchto dvou okresech jsou nadále povinné roušky ve všech budovách mimo bydliště a veřejné dopravě, zakázány jsou také návštěvy v domovech důchodců a zdravotnických zařízeních. Na většině ostatního území ČR už lidé ode dneška roušky nosit nemusí.

Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě ČTK v úterý řekl, že mezi testovanými pracovníky dolů ČSM-Sever a ČSM-Jih společnosti OKD na Karvinsku je zhruba 17 procent pozitivních. "Je to špatné, protože ten podíl je vysoký. Ještě nejsou vyhodnoceny všechny testy, takže je možné, že pozitivních ještě přibude," uvedl. Většina nakažených je ale podle hygieniků zcela bez příznaků.

Od začátku epidemie laboratoře v Moravskoslezském kraji odhalily 2978 případů koronaviru. Následuje Praha s 2517 případy a Středočeský kraj, kde dosud bylo 1220 potvrzených případů nákazy. Na 100.000 obyvatel tak v Moravskoslezském kraji připadá 248 nakažených, v hlavním městě je 190 nakažených na 100.000 obyvatel.

S covidem-19 zemřel v posledních pěti dnech vždy jeden člověk. Tyto údaje se ale ještě mohou měnit. "S ohledem na fakt, že vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic, se mohou denní záznamy zpětně měnit právě z důvodu průběžného doplňování," uvedlo ministerstvo.

U většiny nakažených má ale nemoc mírný průběh. V úterý bylo s koronavirem hospitalizováno 128 lidí, v těžkém stavu bylo 12 z nich.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | ministerstvo zdravotnictví | stars24.cz

Vstoupit do diskuse