Nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem v Česku v úterý po rekordním pondělku zmírnil. Přibylo jich 61 na celkových 8647, nárůst tak byl oproti pondělku téměř o polovinu nižší. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet zemřelých v úterý stoupl o dva na 302. Množství lidí vyléčených z covidu-19 podle revidovaných údajů ministerstva stagnovalo na 5726.

V pondělí přibylo v Česku 111 nových případů covidu-19, což byl nejvyšší denní přírůstek od 21. dubna. Podíl nově zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů dosáhl 1,51 procenta, což byla nejvyšší hodnota za celý květen. Podle epidemiologů ale souvisí nárůst s ohniskem nákazy mezi horníky OKD na Karvinsku, a pro vývoj situace v celé republice tak zatím není významný. Počet testů a podíl nových případů na množství testů za úterý zveřejní ministerstvo až dnes kolem 09:00.

V pondělí i úterý rostl počet aktuálně nemocných, který představuje počet potvrzených případů covidu-19 po odečtení vyléčených a zemřelých. Množství aktuálně nemocných předtím asi od poloviny dubna, kdy činilo zhruba 4800 lidí, postupně klesalo. Do neděle 17. května se tak snížilo na 2479. Tento týden ale zase stouplo až na úterních 2619.

Nejvíce dosud potvrzených případů nákazy je v Praze, a to 1996. V hlavním městě je také největší podíl případů nákazy na počet obyvatel. Na 100.000 obyvatel Prahy připadá přes 153 nakažených. Naopak v jižních Čechách evidují zhruba 28 nakažených na 100.000 obyvatel, což je nejméně v Česku.

První potvrzené případy nákazy koronavirem se v Česku objevily 1. března. První nakažený člověk zemřel o tři týdny později. S ohledem na příznivou epidemiologickou situaci vláda od konce dubna postupně uvolňuje opatření, kterými od března omezila volný pohyb a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity. Další vlna uvolňování včetně nošení roušek venku má následovat 25. května.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | Česká republika | stars24.cz

Vstoupit do diskuse