V Česku ve středu přibylo 48 případů nákazy koronavirem, od začátku března se nákaza projevila celkem u 8269 lidí.

Už téměř dva týdny se denní přírůstky drží pod stovkou. Vyléčilo se 5047 lidí, tedy tři pětiny nakažených. S nemocí covid-19 dosud zemřelo 290 lidí, na středu připadají dvě úmrtí. Aktuálně se s nemocí potýká 2932 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k půlnoci.

Počet nově odhalených případů se odvíjí od množství provedených testů. O středečním počtu testů bude ministerstvo informovat ráno kolem 9:00, v úterý jich laboratoře provedly 8321.

Téměř čtvrtina nákaz připadá na Prahu, kde laboratoře dosud odhalily 1892 lidí s covidem-19. Druhým nejvíce postiženým krajem je Moravskoslezský s 1167 případy. V přepočtu na počet obyvatel je nejvíce nakažených v Karlovarském kraji, kde připadá 148 případů na 100.000 lidí. Následuje Praha a Olomoucký kraj. Naopak nejlépe na tom jsou stále jižní Čechy, kde na 100.000 obyvatel připadá zhruba 28 nakažených.

Praha má také nejvíce úmrtí. S covidem-19 v hlavním městě zemřelo dosud 93 lidí, následuje Moravskoslezský kraj se 45 mrtvými. Jedinou oběť dál eviduje Zlínský kraj. Většina obětí připadá podle statistik na seniory. U lidí starších 65 let se dosud potvrdilo 1697 případů nákazy, z toho 260 pacientů zemřelo a 767 se uzdravilo.

Lidí, kteří jsou kvůli covidu v nemocnici, je od pátku méně než 250. Podle údajů ke středečnímu ránu bylo hospitalizováno 230 lidí, o šest méně než předchozí den. Ve vážném stavu bylo 43 pacientů. O aktuálním stavu bude ministerstvo informovat před 09:00.

První nákaza koronavirem se v Česku prokázala 1. března. Vláda postupně přijala řadu opatření, kterými od března dosud bezprecedentním způsobem omezila volný pohyb a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity. Nyní opatření kvůli příznivé epidemiologické situaci postupně uvolňuje. V pondělí se otevřely například obchodní domy, zahrádky restaurací nebo kadeřnictví, povolena byla mezinárodní přeprava. Další vlna uvolňování včetně nošení roušek venku má následovat 25. května, kdy například půjdou do školy žáci prvního stupně základních škol a otevřou se hotely a restaurace.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | česko | stars24.cz

Vstoupit do diskuse