Denní přírůstek případů koronaviru v Česku zůstal podesáté pod stovkou. V neděli přibylo 28 případů, o deset více než v sobotu. Celkem jich k nedělní půlnoci bylo 8123.

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Za prodloužený víkend laboratoře odhalily 92 případů nákazy, což bylo o sedm méně než předchozí víkend. Počet nově odhalených případů se odvíjí od množství provedených testů, které bývá ve dnech volna nižší. O nedělním počtu testů bude ministerstvo informovat ráno kolem 9:00.

Úmrtí s nemocí covid-19 bylo po půlnoci 280, vyléčilo se 4474 lidí. V neděli přibyli dva mrtví s covidem-19, pod desítkou se denní počet úmrtí s covidem-19 drží od poloviny dubna. Počet vyléčených lidí se v neděli zvýšil o dva a za prodloužený víkend o 19. Aktuálně je v Česku 3369 nemocných, což je o 64 více než před prodlouženým víkendem.

Postupně ubývá lidí, kteří jsou kvůli nemoci v nemocnici. V neděli ráno s covidem-19 zůstávalo hospitalizovaných 239 lidí, z toho 40 bylo ve vážném stavu. Ráno ministerstvo zveřejní aktuální stav.

Případů nemoci covid-19 je nejvíc v Praze, po půlnoci to bylo 1842. Podle počtu druhý Moravskoslezský kraj eviduje 1146 nakažených. Nejméně případů onemocnění covidem-19 je na Vysočině a v Jihočeském kraji, kde se drží pod 180, méně než 200 jich je v Libereckém a Královéhradeckém kraji. V přepočtu na 100.000 obyvatel je nejméně infikovaných lidí v jižních Čechách (27,93) a nejvíce v Karlovarském kraji (144,61). Zemřelých s koronavirem má nejvíc Praha, eviduje 93 úmrtí. Moravskoslezský kraj je se 43 mrtvými na druhém místě. Jedinou oběť uvádí Zlínský kraj.

První tři případy koronaviru v Česku byly odhaleny 1. března, první úmrtí je z 22. března. Díky zlepšování situace v posledních týdnech vláda postupně ruší omezení zavedená v březnu. Dnes se mohou po dvouměsíční přestávce znovu otevřít obchodní centra, venkovní zahrádky restaurací, ale také kadeřnictví. Další vlna uvolnění opatření by měla následovat za dva týdny. Nouzový stav pravděpodobně skončí v neděli 17. května. Povinnost nosit roušky stále platí, o zmírnění podmínek dnes bude debatovat vláda.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | česko | stars24.cz

Vstoupit do diskuse