Počet úmrtí pacientů nakažených novým koronavirem v českých nemocnicích přesáhl dvě stovky. K dnešním 17:30 eviduje ministerstvo zdravotnictví 201 případů. Celkový počet prokázaných případů nemoci covid-19 je 6961, za dnešek jich zatím přibylo 61. Počet vyléčených stoupl od dnešního rána o 156 na 1753.

Onemocnění covid-19 bylo v Česku poprvé zaznamenáno 1. března. První pacient nakažený novým koronavirem zemřel 22. března v pražské Nemocnici na Bulovce, stý pacient s nemocí covid-19 zemřel podle statistik ministerstva zdravotnictví 8. dubna. Ve stejný den v Česku zemřelo 15 lidí s nemocí covid-19, což je dosud nejvyšší denní počet úmrtí.

Nejvíc úmrtí pacientů s koronavirem je ve věkové kategorii 75 až 84 let, a to 71. O čtyři případy méně eviduje ministerstvo mezi seniory nad 85 let.

V pondělí zaznamenali zdravotníci v Česku 154 nových nakažených, nejvíc od minulé středy. Dnes přibylo 61 nových případů, což je zatím nejnižší denní přírůstek od 14. března. Definitivní údaj o počtu nově odhalených případů za dnešek zveřejní ministerstvo ve středu ráno.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula dnes dopoledne řekl, že pondělní data naznačují další růst počtu nakažených s nemocí covid-19. Jde podle něj o první signál, že se projevilo spontánní uvolnění opatření o Velikonocích, který zatím nemá statistický význam. Dodal, že je proto potřeba počkat na dnešní a středeční data. Koncem týdne chce ministerstvo zveřejnit nové odhady vývoje epidemie.

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové by se důsledky rozvolnění pravidel karantény před Velikonocemi mohly do statistik promítnout spíše až ke konci tohoto týdne. Rážová to řekla v pořadu Rozstřel na serveru iDNES.cz. Připomněla, že inkubační doba koronaviru je čtrnáct dní.

Nejvíc je nemoc covid-19 rozšířena v Praze, kde ministerstvo eviduje k dnešnímu podvečeru 1648 nakažených, zhruba čtvrtinu z celkového počtu nemocných. Následuje Moravskoslezský kraj s 863 případy a střední Čechy s 831 infikovanými.

Také při zohlednění počtu obyvatel je situace nejhorší v hlavním městě, kde na 100.000 obyvatel připadá 121 nakažených. Následuje Olomoucký kraj s téměř 102 případy a Plzeňský kraj s 97 infikovanými na 100.000 obyvatel.

U většiny nakažených má nemoc covid-19 jen mírný průběh, který nevyžaduje hospitalizaci. V nemocnici bylo k pondělku 390 nakažených, z toto 75 v těžkém stavu.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | ministerstvo zdravotnictví | stars24.cz

Vstoupit do diskuse