Projekt chytré karantény na vyhledávání možných nakažených novým koronavirem se na sklonku příštího týdne rozšíří na severní Moravu a do Prahy, v Jihomoravském kraji se nyní testuje. V týdnu po Velikonocích by se měl projekt dostat do zbytku země. V Českém rozhlasu Radiožurnálu (ČRo) to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který má projekt na starosti.

Systém má umožnit se souhlasem nakaženého vytvořit z údajů z jeho mobilního telefonu a platební karty mapu jeho pohybu z posledních pěti dní. Na jižní Moravě byly podle Prymuly spuštěny všechny segmenty projektu, zatím se ale tolik nevyužívala jeho elektronická část. Jde o testování, doplnil. Naostro by mohl projekt v Jihomoravském kraji začít fungovat po velikonočních svátcích, řekl dnes ČTK ředitel jihomoravské hygienické stanice David Křivánek.

"V rámci toho, co tam už bylo spuštěno, tak se odebralo asi 150 vzorků, ten systém jede," řekl Prymula v ČRo. Funguje podle něj odvoz vzorků do laboratoří a jejich rozbor a také telefonní centrum pro prvotní kontakt s nakaženými. Údaje o lidech, se kterými byli v kontaktu, od nich zjišťují v dalším telefonním rozhovoru hygienici.

Vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla večer v České televizi uvedl, že souhlas s poskytnutím dat z mobilního telefonu dalo při testovacím provozu zhruba 98 procent oslovených. Lidi podle něj mají zájem chránit své blízké a s hygieniky spolupracují. Zjištěná data od operátorů umožní zmapovat místa, kde se nakažený pohyboval delší dobu a kde byl signál mobilního telefonu, a pomůže nakaženým vzpomenout si na co nejvíc rizikových kontaktů. Data jsou k dispozici pracovníkům hygienických stanic jen maximálně šest hodin, pak se mažou a nikde se neukládají, nikdo jiný je nemůže využívat, dodal Dzurilla.

Podle Prymuly s ohledem na platné zákony nemůže systém zjišťovat telefonní čísla lidí, v jejichž blízkosti se nakažený člověk pohyboval. Zatím nejsou k dispozici ani data od bank, Prymula se nicméně domnívá, že v budoucnu budou zapojena. Banky si k poskytování údajů vyžádaly stanovisko České národní banky a Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Na projektu chytré karantény se podílí armáda, která vytvoří týmy pro odběry vzorků u lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženým. Pokud se projekt osvědčí v praxi, mohla by chytrá karanténa v Česku nahradit plošná restriktivní omezení komplikující každodenní život a nepříznivě dopadající na ekonomiku. V Česku bylo zatím provedeno víc než 67.000 testů, případů nákazy koronavirem je zhruba 4100. S nemocí COVID-19 zatím zemřelo

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | Prymula, Roman (epidemiolog) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse