V Česku je 253 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, údaje k 18:00 zveřejnilo ministerstvo na webu. Ráno bylo 214 pozitivních testů. Nejvíce onemocnění COVID-19 má Praha, a to 96. Za metropolí následuje Olomoucký kraj s 31 případy, Středočeský s 28 a Ústecký kraj s 18 nakaženými. Na nákazu koronavirem zatím nikdo nezemřel, stav dvou pacientů je podle informací z odpoledne ale vážný.

Mezi nakaženými přibyl další taxikář, leží ve Všeobecné fakultní nemocnici a je připojen na mimotělní oběh. Druhým pacientem ve vážném stavu je řidič taxi, který měl pozitivní test na začátku týdne. Je hospitalizovaný na Bulovce, má zavedenou plicní ventilaci.

Mezi nově nakaženými je i další zdravotník, tentokrát lékařka z polikliniky ve Strakonicích. Ve Šternberku kvůli nakažení pacienta jsou v karanténě 31 zdravotníků. Pozitivní test má i zaměstnanec Škoda Parts Center, což je ale mimo hlavní výrobní závod automobilky. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes uvedl, že většina pacientů má jen lehčí průběh.

Dvě pětiny nakažených se podle webu ministerstva infikovaly v zahraničí, necelá čtvrtina v Česku a u zhruba 36 procent nebylo místo nákazy zjištěno. I proto vláda nyní jedná o možném vyhlášení karantény pro celou republiku. Plošné omezení pohybu obyvatel zatím v Evropě platí v Itálii, v Rakousku a ve Španělsku.

Kvůli koronaviru už vláda vyhlásila ve čtvrtek nouzový stav, zrušeny byly kulturní i sportovní akce, od soboty jsou zavřené obchody a restaurace. Některé podniky nabízejí možnost rozvážky jídla. Obchodů s potravinami, lékáren, drogerií, benzinových pump a dalších výjimek se uzavření netýká. Od pondělí bude až na výjimky zakázán vstup do Česka všem cizincům a Čechům cestovat kamkoli do zahraničí.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | Česká republika | stars24.cz

Vstoupit do diskuse