Více než 5 tisíc lidí je kvůli koronaviru v karanténě, mnozí ji ale nedodržují a dokonce o tom veřejně vtipkují. Státní zastupitelství ale varují, že v této době jsou tresty v Česku mnohem přísnější. Porušení karantény tak může lidem doslova obrátit život naruby.
Mezi plošnou karanténou, o níž uvažuje vláda, a karanténou, do které byli posláni jednotliví lidé s podezřením na možnou nákazu, je podstatný rozdíl. Lidé s podezřením na onemocnění Covid-19 nebo ti, kteří se vrátili z rizikových oblastí, by prakticky neměli vycházet vůbec.
Nákupy a koupě léků mají lidé ideálně vyřešit donáškovou službou či pomocí blízkých. Při předávce má být kontakt omezen na minimum po nezbytně nutnou dobu. Pokud to není možné, hygienici připouští, že člověk může z karantény vyjít ven.
"Apelujeme na to, abyste byli maximálně zodpovědní vůči svému okolí, tedy při vycházce používali roušku, před odchodem z domu a při příchodu domů si pečlivě umyli ruce, a hlavně se nezdržovali v prostorech s větší koncentrací lidí po dobu nezbytně nutnou," uvedlo ministerstvo zdravotnictví.
Doporučená je v případě karantény jednotlivce jeho důsledná izolace od ostatních lidí, včetně rodiny. Nejlépe je využít jednolůžkový pokoj se samostatným WC a koupelnou. Venčení domácích zvířat lze jen v nutných případech.
Za porušení karanténních opatření hrozí velmi přísné tresty. Podle ministerstva zdravotnictví pokuta až 3 miliony korun. Ten, kdo karanténní opatření nedodržuje, ale může skončit i na šest let ve vězení,
Pokud by nakažený nakazil dalšího člověka a ten skončil v nemocnici s poškozeným zdravím a nebo dokonce zemřel, hrozí za to pachateli podle webu idnes.cz až deset let vězení. Za cílený přenos nemoci pak hrozí až 12 let.
Mnohem přísnější jsou ale i další tresty. Například za vloupání s krádeží zboží za pět set korun hrozí běžně pachatelům nejvíce dva roky vězení, nejpravděpodobněji ale podmínka. Nyní za tento čin půjdou pachatelé do vězení až na osm let.
Témata: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Věznice lékaři zákony
Mimořádná zpráva