Bezpečnostní rada státu se rozhodla zavřít základní, střední i vysoké školy jako opatření proti šíření nového typu koronaviru. Jak dlouho zůstane doma asi 1,7 milionu dětí a mladých lidí nikdo ale neví, minimální doba jsou dva týdny, hovoří se ale i o měsíci. To by mohlo mít negativní vliv na studijní výsledky žáků, a proto hrozí, že přijdou o kus letních prázdnin.

Základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy vláda v úterý uzavřela na neurčito. Na zřizovatelích nechala uvážení chodu mateřských škol, mimořádné opatření se na ně nevztahuje.

Doma tak zůstalo asi 1,7 milionu dětí a mladých lidí, převážně žáků základních škol, kterých je zhruba 953 000. Desetitisíce studentů se přitom mají v těchto dnech připravovat na přijímací zkoušky na střední školy nebo na maturitu. 

"Vše záleží na tom, jak bude vypadat situace za 14 dnů. Na tom se shodují odborníci, ministerstvo zdravotnictví i ministerstvo školství," sdělilo serveru EuroZprávy.cz tiskové oddělení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Podle slov ministra školství Roberta Plagy se v tuto chvíli počítá s harmonogramem přijímacích zkoušek a maturit tak, jak je naplánovaný. Samo ministerstvo ale dodává, že mohou nastat změny, které případně oznámí za 14 dnů. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula ale dodal, že zrušení opatření předpokládá až za měsíc.

Žáci tak přijdou o desítky až stovky vyučovacích hodin a hrozí, že budou silně pozadu oproti doporučenému studijnímu plánu. Plaga v Televizních novinách nevyloučil, že by se proto mohl žákům a studentům prodloužit školní rok až do letních prázdnin. 

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | škola | Školství | stars24.cz

Vstoupit do diskuse