"Vyšlo najevo několik mých selhání." Tuleja oznámil, že nebude ministrem

Pavel Tuleja

Autor: Jan Hrabě

3. května 2024 14:43

Kandidát na ministra pro vědu, výzkum a inovace Pavel Tuleja (TOP 09) se v pátek rozhodl vzdát nominace do funkce. Ve vládě měl nahradit poslankyni Helenu Langšádlovou, jejíž demisi již přijal prezident Petr Pavel.  

"V posledních dnech vyšlo najevo několik mých selhání, kterých jsem si sice nebyl vědom, ale které nechci a nemohu relativizovat. Politická kultura v naší zemi je pro mě nesmírně důležitá a považuji za samozřejmé vyvodit z toho politickou odpovědnost. Žádný ministr nesmí být zatížen pochybnostmi o způsobilosti vykonávat svůj úřad a proto se vzdávám nominace na ministra vědy, výzkumu a inovací vlády České republiky," uvedl Tuleja ve vyjádření.

Ekonom a pedagog Tuleja byl mezi lety 2015 až 2023 rektorem Slezské univerzity v Opavě. Je členem TOP 09, v posledních letech je zastupitelem Moravskoslezského kraje a také města Havířova. 

Tuleja měl od pondělí nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou (TOP 09), jejíž demisi ve čtvrtek přijal prezident Pavel. Langšádlová skončí ve funkci v neděli 5. května.

Langšádlová je poslankyní od roku 2010. Mezi lety 1998 až 2006 byla starostkou středočeských Černošic. Působila i jako středočeská krajská zastupitelka a předsedkyně středočeské TOP 09. Do roku 2009 byla členkou KDU-ČSL. V minulém funkčním období byla například předsedkyní sněmovního podvýboru pro migraci a azylovou politiku. Ve Sněmovně v minulosti působila i jako předsedkyně stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti.

Langšádlová vystudovala obor hospodářské stavby na stavební průmyslové škole, později absolvovala politologii na Vysoké škole politických a společenských věd v Kolíně a na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze.

Témata: Pavel Tuleja Vláda ČR top 09