Vítání roku 2024: Praha a Brno ohňostroje zrušily, Plzeň a Ostrava ne. Plánuje ho i Protivín

Ilustrační foto

Autor: Markéta Dosedělová

28. prosince 2023 17:21

Ohňostroje dlouhodobě tříští veřejnost. Zatímco jedni je považují za efektní podívanou, jiným vadí jejich dopad na životní prostředí a nevidí v něm smysl. O to více po tragické střelbě v Praze, po níž ministr vnitra Vít Rakušan vyzval města, aby se letos jejich oslavy vítání nového roku obešly bez nich. Ne všechna města ale ohňostroje zruší.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vyzval starosty i veřejnost, aby se oslavy konce letošního roku obešly bez tradičních ohňostrojů. V dopise, který adresoval vedením měst, uvedl jako důvod dva násilné činy, k nimž během prosince došlo v Praze.

"Obejděme se letos na Silvestra bez ohňostrojů a zábavní pyrotechniky. Požádal jsem o to dnes dopisem všechny starosty a starostky, ale obracím se s osobní prosbou i na vás," napsal ministr na síti X.

"Před pár dny jsme zažili dva násilné činy spojené se střelbou. To nejmenší, co můžeme udělat pro ty, koho se události bolestně dotkly, je nezvyšovat nervozitu a neprohlubovat trauma, které násilí zanechalo," dodal.

Nejde o zákaz užívání zábavní pyrotechniky, přesto ministr uvedl, že bude "rád, když moji prosbu zvážíte. Přejme si pokud možno klidný rok 2024 a oslavme jeho příchod v podobném duchu."

Některá města ohňostroje zrušila už dávno. Praha jej přestala pořádat v roce 2019 a místo něj zavedla videomapping, který se ale letos neuskuteční. O dva roky dříve zrušilo novoroční ohňostroje i Brno.

Některá města ale budou navzdory nedávným útokům v tradici pokračovat. Ostrava na svém webu uvedla, že ohňostroj začne v 18 hodin. Předcházet mu budou slavnostní proslov a stát­ní hymna.

"Účastníci patnáctiminutové show spatří ve výšce 80 až 100 metrů různobarevné scénické obrazce. Postarají se o to tři základní odpaliště a šest pomocných. K rozmanitosti oh­ňostroje přispěje dynamický hudební podkres. Závěr v py­romuzikálním stylu doprovodí takzvané kulové pumy, jejichž průměrné rozprsknutí na nebi je 150 metrů," píše na webu.

Čtěte také

Sedm a půl minuty dlouhý novoroční ohňostroj pak čeká 1. ledna 2024 v 18 hodin i Plzeň. Doprovodí jej "na náměstí Republiky písně The Beatles, Elvise Presleyho a The Basebolls. Ještě před tím je ale pro děti připravena v prostoru "zvoničky" od 16.00 hodin velká diskotéka," píše na webu město.

Vyhlášený novoroční ohňostroj a jeho program v Protivíně se také rušit nebude. Proběhne na Masarykově náměstí 1. ledna 2024 v 18 hodin. "V pondělí 1. ledna 2024 v 18 hodin rozzáří novoroční oblohu nad Protivínem unikátní ohňostroj, jubilejní dvacátá protivínská pyrotechnická supershow. Ta letošní bude výjimečná především svou velikostí - největší nejen na jihu Čech, ale s velkou pravděpodobností i v celé České republice. Město ji navíc pojalo jako oslavu dobra, empatie, přátelství a slušnosti," uvedlo město.

"Letošní akci chápeme, a také organizujeme, především jako oslavu dobra, vzájemného pochopení a sounáležitosti. Všichni cítíme napětí ve společnosti, které často vrcholí konflikty mezi lidmi. Cílem nás všech je vrátit mezi nás slušnost, jedině tak můžeme jít dál. Nechceme dát prostor ani nebezpečným šílencům, z nichž jeden vraždil ve čtvrtek 21. prosince na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Strach a likvidace společenského života, to je to, oč se takoví lidé snaží," tvrdí starosta Protivína Jaromír Hlaváč.

Témata: Praha Brno Ostrava Plzeň Silvestr Ohňostroje Jihomoravský kraj Plzeňský kraj Moravskoslezský kraj