V Bělgorodě vraždily české zbraně, tvrdí Moskva. Lipavský reagoval na ruskou výzvu

Jan Lipavský

Autor: Pavel Krejčí

30. prosince 2023 19:09

Česko se nenechá Ruskem kamkoliv předvolávat, reagoval ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na výzvu Moskvy, aby se český diplomat zúčastnil jednání Rady bezpečnosti OSN. Rusko na něm chce řešit sobotní ukrajinský útok na Bělgorod, který si vyžádal oběti na životech. 

"Požádali jsme o jednání RB OSN kvůli Bělgorodu v 15 hodin newyorského času. Žádáme také o účast stálého českého zástupce při OSN, aby vysvětlil dodávky zbraní Ukrajině, které jsou využívány k vraždění civilistů," uvedl Dmitrij Poljanskij na telegramu. 

Podle prokremelské agentury TASS použila ukrajinská armáda k sobotnímu útoku na Bělgorod salvové raketomety české výroby. Česko dodalo Ukrajině po začátku ruské invaze na konci loňského února vyřazené stroje RM-70 na obranu proti okupantům. 

Na ruskou výzvu již reagoval šéf české diplomacie. "Odmítáme se nechat Ruskem kamkoli předvolávat. Česko nebude sloužit lží otrávené propagandě agresora. Až bude chtít Rusko na půdě Rady bezpečnosti řešit stažení svých okupačních vojsk, rádi dorazíme," napsal Lipavský na sociální síti X.

"Václav Havel říkal, že Rusko má problém v tom, že neví, kde má hranice. Bez hranic je evidentně i Putinova drzost," dodal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Sobotní útok na Bělgorod podle ruských úřadů nepřežilo 14 lidí, přičemž mezi oběťmi mají být také dvě děti. Více než sto lidí utrpělo zranění. O události byl informován ruský prezident Vladimir Putin, Moskva požádala o svolání Rady bezpečnosti OSN. 

Témata: Jan Lipavský Rusko OSN Vít Rakušan (STAN)