Prezident Miloš Zeman přijal dnes na zámku v Lánech čínskou vicepremiérku Sun Čchun-lan. Setkání bylo zaměřeno na další rozvoj česko-čínských vztahů, řekl ČTK mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Setkání se zúčastnili hokejista Jaromír Jágr a někdejší fotbalový reprezentant Pavel Nedvěd. Čínská média minulý týden informovala, že Sun Čchun-lan navštíví od 18. do 25. listopadu na pozvání místních vlád Českou republiku a Chorvatsko.

Zeman patří mezi zastánce spolupráce s Čínou. Zemi navštívil ve své funkci již čtyřikrát, naposledy na začátku listopadu. Další cestu plánuje na duben 2019.

Ovčáček uvedl, že schůzky v Lánech se zúčastnili Jágr s Nedvědem. Na publikovaných fotografiích je zachycen také šéf Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík, který je zároveň v představenstvu čínských firem CEFC Group (Europe) Company a CITIC Europe, a také šéfporadce prezidenta Martin Nejedlý.

"Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje Zimních olympijských her v roce 2022 v Pekingu a bude pomáhat při přípravě a rozvoji čínského hokeje," řekl Tvrdík Deníku N. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář ČTK řekl, že prezident Zeman o Jágrovi jednal v Číně začátkem listopadu s tamními představiteli a i dnes to bylo tématem jednání. Vše nyní závisí na postoji čínské strany, řekl ČTK Mynář.

Nedvěd se v minulosti stal patronem čínské Superligy. V Šanghaji, kam v září 2015 doprovodil Zemana na jeho cestě, například otevřel fotbalovou školu pro čínské děti.

O spolupráci v Číně se snaží i český hokej. Loni v květnu generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban podepsal se svými protějšky memorandum, které počítá třeba s organizováním přípravných kempů pro mladé hokejisty, výměnou trenérů nebo metodických materiálů. Hokejovou hvězdu a majitele kladenských Rytířů Jágra s Čínou loni spojily spekulace o jeho dalším hokejovém působišti. V Rusku v létě 2017 psali, že by mohl zamířit do týmu ruské Kontinentální hokejové ligy Kunlun Red Star, který sídlí v Pekingu. Jágr se také stal tváří marketingové kampaně čínského výrobce chytrých telefonů Huawei.

Sinolog a ředitel projektu Sinopsis Martin Hála upozornil, že do konce minulého roku zastávala Sun Čchun-lan důležitou funkci vedoucí oddělení práce na Jednotné frontě při ÚV KS Číny. "Toto oddělení je hlavním orgánem 'politické práce', čili vlivových operací komunistické strany Číny," sdělil Hála ČTK. Nástup Sun Čchun-lan byl podle něj v roce 2014 ve shodě s rozšířením působnosti oddělení pod patronací generálního tajemníka a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který označuje “práci na Jednotné frontě” za jednu ze “tří magických zbraní” čínských komunistů, a to vedle armády a strany samotné. "Jednou z jejích mnoha podob je i 'sportovní diplomacie'," dodal Hála.

Témata:

Jaromír Jágr | Miloš Zeman | stars24.cz

Vstoupit do diskuse