Fialova vláda navrhuje dvě sazby DPH a úspory, změní se věk odchodu do důchodu

Vláda ČR

Autor: stars24.cz, ČTK

11. května 2023 12:50 | Aktualizováno: 11. května 2023 15:15

Česko na tom špatně není. Chceme ale dostat ekonomiku do kondice a do formy tak, aby mohla výrazným způsobem růst. Na tiskové konferenci k představení úsporného balíčku to uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Vláda navrhuje dvě sazby DPH místo tří, změní se i věk odchodu do důchodu, daň z příjmu, zruší se školkovné a změny čekají i dotace.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je tempo zadlužování České republiky hrozivé a je dědictvím předchozích populisticko-socialistických vlád. Předkládaná opatření podle Fialy mají naprosto jednoznačnou podporu celé vládní koalice. "Samozřejmě, že jde o kompromis. Každý z nás musel v něčem ustoupit a udělat to s vědomím, že za finálním kompromisním výsledkem stojí a že je ho schopen hájit," poznamenal. Kabinet podle něj nečeká slova chvály a v první chvíli ani masivní pochopení, ale je připraven na racionální debatu a všechna rozhodnutí obhájit.

Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na tiskové konferenci uvedla, že DPH bude mít nově dvě sazby namísto současných tří. "Zásadní sazba zůstává na stejné výši," uvedla s tím, že na knihy bude DPH nulové. "Dluhy se splácejí i s vysokými úroky," zdůraznila předsedkyně TOP 09, podle níž je konsolidace veřejných financí povinností vůči budoucím generacím.

Dále šéfka TOP 09 mluvila o konci "chaosu v daních", má podle ní zaniknout 11 výjimek u daně z příjmů. V případě daně z přidané hodnoty má základní sazba zůstat 21 procent, v jedné snížené sazbě mají být podle ní "klíčové položky" pro občany a rodiny. Jmenovala léky, potraviny a vodné a stočné. "Nulová DPH na knihy, což je jediná výjimka, je obzvláště potěšující změna," řekla Pekarová Adamová.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) představil ozdravný balíček, který by měl v příštím roce přinést do státního rozpočtu 90 miliard. 70 procent úspor podle něj tvoří zrušení investičních dotací. 14 procent tvoří úspory na provozu státu a 12 procent tvoří úspory na platech ve státní zprávě. Zbylá 4 procenta pak tvoří ostatní opatření.

Objem státních dotací se v příštích dvou letech sníží o 54,4 miliardy korun. Z toho o 45,6 miliardy korun se dotace zkrátí už v příštím roce, uvedl. V oblasti průmyslu a obchodu se vyplácené dotace sníží za dva roky o 20 miliard korun, v zemědělství o 10,2 miliardy korun. Dotace v dopravě klesnou o šest miliard korun, v oblasti místního rozvoje o 2,8 miliardy korun a ve školství o dvě miliardy korun.

Vláda také zvýší "daně z neřesti", tedy z tabáku či alkoholu. Naopak o tři procenta se od příštího roku sníží DPH na potraviny, léky a stavební práce na bydlení. Zvýší se ale daně z nemovitostí i daň z příjmů firem, o dvě procenta. Ve snížené sazbě DPH zůstanou bezlepkové výrobky, vodné a stočné, teplo, doprava cestujících, ubytovací a stravovací služby s výjimkou točeného piva, vstupenky na kulturní a sportovní akce, časopisy, léky, stavební práce pro bydlení, potraviny, dětské sedačky do automobilů a pohřební služby, uvedl Stanjura. Ostatní položky, které dosud byly v jedné ze snížených sazeb, se přesunou do základní 21procentní. V 21procentní sazbě bude například točené pivo či úklidové služby v domácnosti.

Daň z příjmu právnických osob od roku 2025 vzroste na 21 procent ze současných 19 procent, státu to vynese 22 miliard korun. Část výnosu z daně z nemovitosti půjde po jejím zvýšení od příštího roku i do státního rozpočtu, příští rok to vynese devět miliard korun, v roce 2025 dalších 300 milionů korun. Daně z tabáku, alkoholu a hazardu vynesou za dva roky navíc 10,9 miliardy korun, většinu v příštím roce.

Kabinet také navrhuje zrušit slevu na dani na studenta, neboť podle kabinetu pomáhá pouze studentům vydělávajícím větší částky, či zrušit osvobození nadlimitních stravenek. Snížit chce také limit pro osvobození příjmů z tombol a hazardních her ze stávajícího milionu na 50.000 korun. Zruší se také školkovné.

Sazba daně z nemovitosti se zvýší dvojnásobně. Dodatečný výnos nad rámec dosavadní daně půjde po jejím zvýšení od příštího roku i do státního rozpočtu. Příští rok to vynese devět miliard korun, v roce 2025 dalších 300 milionů korun. Stanjura zdůraznil, že i po zvýšení zůstane přínos daně z nemovitosti do státního rozpočtu hluboko pod průměrem zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Daně z tabáku, alkoholu a hazardu vynesou za dva roky navíc 10,9 miliardy korun, většinu v příštím roce. Daně z cigaret, tabáku na kouření a doutníků se příští rok zvýší o deset procent, v následujících třech letech vždy o pět procent. Daň ze zahřívaného tabáku se bude zvyšovat o 15 procent ročně, nově se zdaní nikotinové sáčky a náplně do e-cigaret. NIžší sazba daně z hazardních her se zvýší na 30 z nynějších 23 procent. Daň z lihu se příští rok zvýší o deset procent, v dalších třech letech vždy o pět procent,

Vláda též například navrhuje zrušit odpočet za členské příspěvky odborům. Podle kabinetu jde o vysoce selektivní výjimku, neboť mnozí členové různých neziskových organizací, například pro výchovu a vzdělávání mládeže či sport, žádný odpočet uplatnit nemohou.

Spotřební daň z motorové nafty se má podle nedávného rozhodnutí kabinetu vrátit na původní hodnotu dříve než v lednu 2024. Vláda dále navrhuje zrušit osvobození leteckých pohonných hmot od spotřební daně u vnitrostátních letů. Koalice též navrhuje stanovit vratky za takzvanou zelenou naftu podle normativů.

Balíček zvýší odvody živnostníků, kteří příští rok odvedou státu navíc tři miliardy korun, v roce 2025 dalších 4,5 miliardy korun. Opětovné zavedení nemocenského pojištění se sazbou 0,6 procenta přinese státu příští rok dodatečných 11,9 miliardy korun, v dalším roce dalších 1,1 miliardy korun. Z daňových úlev vláda navrhuje snížení slevy na dani na manželku, která se omezí na manžela či manželku pečující o dítě pouze do tří let věku.

Změní se dotace, důchody, rodičák i stavební spoření

Důchodová reforma pak podle Fialy stojí na úpravách výpočtu věku odchodu do důchodu, změně valorizací penzí a úpravách předčasných důchodů. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil základní principy důchodové reformy. Počítá se se zpřísněním předčasných důchodů, zpomalením rychlosti růstu nových penzí nebo úpravou valorizací. V příštích 10 letech se také upraví výpočet výše důchodů.

Změny se také dotknou rodičovského příspěvku i důchodů, kdy by garantovaná výše měla vzrůst na 20 procent. Vláda chce také zohlednit vykonávání těžkých profesí. Nově se také budou evidovat dohody o provedení práce a vláda bude evidovat jejich kumulaci. V případě součtu dohod bude vláda vybírat pojistné.

Důchodový věk by se měl nově nastavit podle vývoje doby dožití každý rok lidem, kterým je 50 let. Penze by měla trvat v průměru 21,5 roku. Zaručený důchod by měl odpovídat 20 procentům průměrné mzdy. Nové důchody by měly být o něco nižší než dnes. Část příjmu ve stáří by mělo zajistit spoření se státním příspěvkem.

Státní podpora pro stavební spoření se sníží na 1000 korun ročně ze současné dvojnásobné částky. Změna se bude týkat nových i už existujících smluv. Počítá s tím vládní balíček pro konsolidaci veřejných financí. Úvěry ze stavebního spoření se budou poskytovat zejména na opatření pro snížení energetické náročnosti bydlení.

Podle vládního materiálu stavební spoření v posledních letech ztratilo svou původní funkci. Lidé podle něj naspořené peníze používali pro jiné účely než pro vlastní bydlení. Kabinet zvažoval úplné zrušení státní podpory, nakonec rozhodl o jejím snížení na polovinu.

Objem státních dotací se v příštích dvou letech sníží o 54,4 miliardy korun. Z toho o 45,6 miliardy korun se dotace zkrátí už v příštím roce, uvedl dnes ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Většinu zkrácení dotací budou tvořit podpory v resortech průmyslu a obchodu a zemědělství. Stanjura zdůraznil, že snížení dotací je trvalé, bude se tak projevovat i v dalších letech.

V oblasti průmyslu a obchodu se vyplácené dotace sníží za dva roky o 20 miliard korun, v zemědělství o 10,2 miliardy korun. Dotace v dopravě klesnou o šest miliard korun, v oblasti místního rozvoje o 2,8 miliardy korun a ve školství o dvě miliardy korun.

Vládní konsolidační balíček musí být platný a účinný k lednu 2024, aby mohla platit opatření snižující deficit o 94 miliard korun. Stanjura se domnívá, že v základních parametrech se dohodnutá rozpočtová opatření nebudou ve Sněmovně měnit. "Ale nedokážu vyloučit, že nějaký drobnější pozměňovací návrh projde, pokud se na něm shodne vládní koalice," poznamenal. Očekává ale spíše drobné změny technického charakteru.

Co se týče penzijní reformy, některá opatření jsou podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) už nyní v legislativním procesu, například zpřísnění podmínek pro předčasné důchody či úprava valorizačního mechanismu do budoucna. Počítá s tím, že tato část bude na podzim schválena.

Témata: Vláda ČR Daně důchody důchodová reforma státní rozpočet