Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) skončí ve funkci, informovala Česká televize. Činí tak na vlastní žádost, důvodem jsou zdravotní problémy. Ve Fialově vládě se obsazení tohoto postu změní už podruhé, resort nejprve vedl Petr Gazdík.

Balaš uvedl, že požádal předsednictvo STAN o uvolnění z funkce, protože se potýká se zdravotními problémy dlouhodobějšího rázu, které mu v posledních týdnech znemožňovaly se naplno věnovat agendě.

Ministr měl ještě dnes schůzku s poradním týmem, o jejím průběhu informoval na twitteru. "Probírali jsme výsledky rozsáhlého šetření CVVM k názorům veřejnosti na vzdělávací soustavu a řešení nerovností. Otevřeli jsme ale i diskusi k otázkám kolem umělé inteligence a jejího vlivu na vzdělávací proces," uvedl.

Vystudovaný právník je v čele Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy necelý rok. Do funkce ho na návrh předsedy vlády Petra Fialy (ODS) jmenoval tehdejší prezident Miloš Zeman 29. června 2022. Balaš nahradil ve funkci Petra Gazdíka, který rezignoval v souvislosti s pražskou kauzou Dozimetr.

Podle informací týdeníku Respekt nahradí Balaše nynější ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, který má jako někdejší rektor Masarykovy univerzity k problematice školství blízko. Jeho místo pak zaujme Martin Dvořák, současný náměstek ministra zahraničí.

Témata:

Vladimír Balaš | ministerstvo školství | Vláda ČR | stars24.cz

Vstoupit do diskuse