Fiala naznačil, co bude vláda dělat s cenami potravin

Petr Fiala

Autor: ČTK

10. dubna 2023 19:30

Současná pětikoaliční vláda Petra Fialy (ODS) zvládne po loňském nárůstu cen pohonných hmot a energií i nynější nárůst cen potravin. Bude k němu přistupovat rozumnou hospodářskou politikou a bude využívat nástroje, které stát má, ale současně nechá fungovat trh. Dnes to ve svém pořadu na sociálních sítích řekl premiér Fiala.

Vláda za svůj přístup k nárůstu cen nejen potravin často čelí ve Sněmovně kritice opozice, která se snaží toto téma prosadit na pořad jednání. Již v úterý bude o cenách potravin jednat sněmovní zemědělský výbor.

"Zvládli jsme ceny pohonných hmot, zvládli jsme ceny energií a stejně tak zvládneme i ceny potravin. Ano, zase slyším: zasáhněte do toho, začněte určovat ceny, zbavte potraviny DPH a tak dále a tak dále. Jediný výsledek by byl, že by jich zase byl nedostatek. Nijak bychom si nepomohli," prohlásil premiér. Uvedl, že zemědělství i trh s potravinami jsou v tuzemsku odlišné třeba od okolních zemí. Tuzemský trh podle něj poznamenávají velcí hráči, kteří jsou někdy až v monopolním postavení.

"To, co se teď děje, a zase je to forma určitého tlaku a kontroly, kterou volí vláda, vede k tomu, že se to tržní prostředí vlastně oživuje, kdy ti jednotliví aktéři už spolu soupeří a vzájemně se obviňují z toho, kdo vlastně za ty ceny potravin může. A to si myslím, že je ten správný okamžik k tomu, aby se ceny potravin začaly snižovat," dodal Fiala.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula v neděli v televizi CNN Prima News řekl, že vláda by měla vůči rostoucím cenám potravin postupovat podle zákona o cenách. Uvedl, že zákon dává vládě nástroje, jak ceny usměrňovat. Podle něho je již 11 procent cen v Česku zákonem určováno a nezpůsobilo to žádné selhání na trhu.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) již koncem ledna odeslal obchodním řetězcům dopis se žádostí o vysvětlení vysokého růstu cen cukru a vajec. V únoru podal kvůli výraznému zdražení cukru v obchodech podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), na stejný úřad se obrátil v březnu kvůli vejcím. Počátkem dubna Nekula uvedl, že po tlaku státních orgánů, médií i spotřebitelů už vejce a cukr začaly zlevňovat. Ministr chce také zatlačit na zlevnění jablek a brambor, kde je obchodní přirážka až 200 procent. Meziresortní skupina, která se zabývá vysokými cenami potravin, se podle něho znovu sejde zřejmě tento týden.

Témata: Petr Fiala (ODS) Vláda ČR ceny potravin