Širší vedení sociální demokracie dnes přes kritické hlasy nezrušilo další vyjednávání o vládní koalici s ANO, která by se opírala o hlasy KSČM. Rozhodnutí o vstupu do takového kabinetu nechá na svých členech, kteří o jej určí v referendu do dvou měsíců. ČSSD si také rozhodnutím svého ústředního výkonného výboru zakázala spolupráci s hnutím SPD Tomia Okamury na celostátní úrovni. Již dříve odmítla být ve vládě, která by se opírala o hlasy SPD.

ČSSD si zakázala spolupráci s SPD, o vládě rozhodne v referendu
 
"Z dnešního jednání cítím podporu, abychom jednání (o vládě) dovedli k nějakému závěru, abychom se pokusili najít shodu," řekl novinářům předseda strany Jan Hamáček. Stejně jako předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že si členové výboru mezi sebou vyříkali své rozdílné názory na vyjednávání o vládě.

Mezi hlasité kritiky účasti ČSSD ve vládě s ANO patřil v Hradci například exministr Jiří Dienstbier. Podle něj by bylo "naivní" se domnívat, že by zástupci ANO dodrželi novou podmínku sociální demokracie, aby rezignovali, pokud by z vlády odstoupili ministři za ČSSD. Kritiku sklidila i případná nominace europoslance ČSSD Miroslava Pocheho do čela ministerstva zahraničí. Podle oslovených delegátů bylo přesto jednání klidné a poznamenala jej i nízká účast členů výboru.

Ústřední výbor rozhodl, že o účasti v koalici s hnutí ANO rozhodnou sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu, které by se mělo konat do dvou měsíců a bude platné, pokud se hlasování zúčastní nejméně čtvrtina členů sociální demokracie.

Předsednictvo ČSSD souhlasilo s obnovením jednání s ANO před týdnem. Reagovalo tak na novou nabídku ANO, které je socialistům ochotno přenechat pět ministerstev včetně sporného vnitra.

Výběr událostí kolem vyjednávání o nové vládě (Ústřední výkonný výbor ČSSD dnes schválil, že strana o případné účasti ve vládě s ANO a s podporou KSČM rozhodne ve vnitrostranickém referendu):

24. ledna - Premiér Andrej Babiš (ANO), jehož menšinový kabinet nezískal důvěru, předal prezidentu Miloši Zemanovi demisi vlády. Ten ji přijal, vládu pověřil výkonem funkce do jmenování nové a zároveň Babiše pověřil jednáním o sestavení nového kabinetu. Vedení ANO již dříve rozhodlo, že Babiš je jediný kandidát hnutí na premiéra.

- ANO zahájilo jednání o sestavení vlády již v půlce ledna. Zástupci ANO se sešli s ČSSD, jednali také s SPD, KSČM, ODS a KDU-ČSL. Občanští demokraté spolupráci odmítli, lidovci ji stejně jako ČSSD podmínili tím, že ve vládě nebude trestně stíhaná osoba (Babiš je trestně stíhán kvůli kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo).

27. ledna - Prezident Zeman, který ve volbě obhájil funkci, řekl, že jeho zvolení znamená, že nebude "vydírat" Babiše příliš krátkým termínem pro jmenování jeho vlády.

5. února - Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka po schůzce s Piráty řekl, že lidovci dál trvají na podmínce, že do vlády nepůjdou s trestně stíhaným politikem. Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl, že Piráti nevidí možnost, že by do druhého kabinetu šli nebo ho podpořili.

7. února - Předseda SPD Tomio Okamura po jednání s ANO řekl, že expertní týmy obou hnutí rozpracují tři desítky priorit, které chce SPD prosadit přes vládu skládanou Babišem. Při podpoře od SPD a KSČM by to měl být podle ANO kabinet odborníků.

15. února - Celostátní výbor Starostů a nezávislých (STAN) odsouhlasil, aby hnutí jednalo s ANO o podmínkách pro podporu vlády. Chtělo tak zabránit podílu KSČM a hnutí SPD na vládě.

18. února - Sjezd ČSSD zvolil předsedou Jana Hamáčka a prvním místopředsedou Jiřího Zimolu a pověřil nové vedení jednáním o vládě. Kabinet se podle usnesení sjezdu nesmí opírat o hlasy hnutí SPD.

21. února - Babiš po jednání s novým vedením ČSSD řekl, že kabinet ANO a ČSSD s podporou KSČM je nyní "jedinou variantou na stole". Předseda ODS Petr Fiala, s nímž Babiš také jednal, vládu s ANO i toleranci menšinové vlády ANO opět odmítl.

22. února - Podle předsedy poslaneckého klubu STAN Jana Farského hnutí našlo na schůzce s ANO programové shody. STAN ale trvá na podmínce, že v kabinetu nebude trestně stíhaná osoba.

6. března - Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že rozhodnutí, zda by komunisté mohli tolerovat vládu ANO, je na vážkách. Vyjádřil se tak po rezignaci Zdeňka Ondráčka (KSČM) z čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Pro jeho odvolání se vyslovil premiér Babiš.

16. března - Výkonný výbor KSČM doporučil pokračovat v jednání s ANO a podpořit vznik nové Babišovy vlády, ať už bude složena pouze ze zástupců ANO, nebo i s účastí ČSSD, a pak ji tolerovat.

17. března - Babiš řekl, že poslanecký klub hnutí souhlasí s jednáním o vládě s ČSSD, kterou by podporovali komunisté.

24. března - Filip řekl, že KSČM o toleranci nového Babišova kabinetu bude dál vyjednávat. Strana má ale výhrady ke třem až čtyřem ministrům nynější Babišovy vlády.

29. března - Šéf ČSSD Hamáček naznačil, že pokud ANO neustoupí od nominace trestně stíhaného Babiše, nebo nepřenechá ČSSD ministerstvo vnitra či financí, znamenalo by to konec jednání.

3. dubna - Místopředseda ANO Richard Brabec řekl, že hnutí dál trvá na postu premiéra pro Babiše. S ČSSD se stále rozchází i v tom, kolik resortů by případně měla sociální demokracie obsadit a jaké.

5. dubna - ANO oznámilo, že vyjednávání s ČSSD o vládě skončilo. Podle ANO ztroskotalo na požadavku sociálních demokratů získat ministerstvo vnitra. Lídři ČSSD krátce předtím odmítli koalici s ANO kvůli neochotě hnutí řešit problém s trestně stíhaným premiérem.

6. dubna - Předsednictvo ČSSD potvrdilo konec vyjednávání s ANO.

10. dubna - Zeman doporučil Babišovi, aby pokračoval v jednání o nové vládě s SPD a komunisty.

11. dubna - Zástupci komunistů řekli Zemanovi, že jsou ochotni jednat o vládní spolupráci kromě ANO i s SPD.

12. dubna - Okamura a Zeman se shodli, že doufají ve vznik vlády v rámci spolupráce ANO, KSČM a SPD. Vedení ANO se rozhodlo obnovit vyjednávání s ČSSD.

20. dubna - ČSSD oznámila, že souhlasí s obnovením jednání o vládě s ANO. Hnutí nabídlo ČSSD pět ministerstev včetně vnitra.

23. dubna - Sociální demokraté oznámili, že trvají na tom, aby člen kabinetu, který bude prvoinstančně odsouzen, měl povinnost rezignovat. Babiš to ale opětovně odmítl, nevidí k tomu důvod.

25. dubna - Senátoři ČSSD uvedli, že chtějí, aby sociální demokraté nešli do vlády ANO a zůstali v opozici. Šéf strany Hamáček se vyjádřil, že jejich razantním výrokům nerozumí.

- Zimola oznámil, že ČSSD chce do koaliční smlouvy s ANO začlenit podmínku, že po demisi všech pěti ministrů strany by musel do týdne rezignovat také premiér spolu se zbytkem kabinetu.

28. dubna - Ústřední výkonný výbor ČSSD neodmítl další vyjednávání s ANO a s podporou KSČM. Schválil, že o účasti v koalici rozhodnou sociální demokraté v referendu, které by se mělo konat do dvou měsíců. Širší vedení ČSSD zakázalo straně spolupráci s SPD na celostátní úrovni.

Témata:

Vláda ČR | Andrej Babiš | stars24.cz

Vstoupit do diskuse