Takzvané covidové certifikáty by měly podle opoziční KDU-ČSL obsahovat i záznam o množství ochranných protilátek v těle. Lidovci se to budou snažit prosadit do vládní předlohy o vydávání potvrzení o očkování proti covidu-19, negativním testu nebo o prodělaném onemocnění, informovali v dnešní tiskové zprávě.

"Jsme přesvědčeni, že do portfolia patří i vyšetření na protilátky proti covidu-19. Touto cestou jde třeba Rakousko, které uznává, že pokud má člověk danou hladinu protilátek, nemusí být až tři měsíce testován," uvedl poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský.

Kdy bude dolní komora vládní předlohu projednávat, zatím není jasné. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek dnes stáhl svůj návrh, aby byla novela zařazena na pátek. Kabinet chce, aby ji poslanci schvalovali zrychleně ve stavu legislativní nouze. Proti zařazení se v debatě o programu schůze postavili šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura a lídr SPD Tomio Okamura.

Stanjura uvedl, že vítá snahu najít kompromis, do té doby ale občanští demokraté nemohou návrh podpořit. SPD je zcela proti uzákonění covidových certifikátů. "Odmítáme diskriminaci lidí, kteří se odmítají nechat očkovat a testovat," řekl Okamura. Varoval, že SPD udělá všechno pro to, aby novela nebyla přijata.

Schvalování původní předlohy ve stavu legislativní nouze Sněmovna před týdnem odmítla. Předloha se stala terčem opoziční kritiky i kvůli tomu, že úřady by mohly podmínit certifikátem účast lidí na veřejných i soukromých akcích nebo jejich vstup do různých provozoven. Prokazovali by se organizátorům, provozovatelům či pověřeným osobám. Kabinet nyní předložil upravený návrh. Tuto pasáž neobsahuje.

Včasné přijetí novely je podle ministerstva zdravotnictví nezbytné kvůli chystanému evropskému nařízení o zavedení Digitálního zeleného certifikátu. "Bez zákonného zmocnění ministerstva zdravotnictví tyto certifikáty vydávat nebude na území České republiky subjekt oprávněný k jejich vydávání, což by významně ztížilo možnost českých občanů vycestovat do zahraničí a obzvláště v nadcházejícím letním období by to mohlo znamenat nežádoucí komplikace," stojí v důvodové zprávě.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | KDU - ČSL | stars24.cz

Vstoupit do diskuse