Mimořádné bylo právě uplynulé září z hlediska počasí, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve svém souhrnu. Devátý kalendářní měsíc se vymykal teplotami i množstvím srážek.
Meteorologové konstatovali, že letošní září bylo teplotně silně nadnormální. Průměrná teplota činila 15 °C a byla o rovné dva stupně vyšší než normál z let 1991 až 2020. "Jednalo se tak o 7.–8. nejteplejší září zaznamenané na území ČR v období od roku 1961. Poslední teplejší září bylo to loňské, s průměrnou teplotou 16,5 °C se jednalo o vůbec nejteplejší září zaznamenané na našem území," uvedl ústav.
"Velmi teplé období jsme zaznamenali na začátku měsíce s průměrnými denními teplotami více než 5 °C nad hodnotou normálu. Poté následoval výrazný pokles teploty pod hodnotu normálu. Zatímco v období do 8. září denní maxima teploty často přesahovala 30 °C, v období 12.–16. září nedosahovala ani 20 °C. Po většinu druhé poloviny měsíce se teplota pohybovala lehce nad hodnotou normálu, v posledních dnech měsíce jsme opět zaznamenali výrazné ochlazení," připomněli meteorologové.
Co se týká srážek, bylo září mimořádně nadnormální, když podle předběžných údajů spadlo 178 mm srážek, tedy téměř 300 procent srážkového normálu. Jde o vůbec nejvyšší hodnotu zářijového srážkového úhrnu na území ČR a dokonce druhý nejvyšší měsíční úhrn srážek vůbec po červencovém úhrnu (204 mm) z roku 1997.
"Vysoký měsíční úhrn byl spojen s extrémní srážkovou situací z 11.–16. září spojenou s ničivou povodní. Zasažen byl především východ a jih našeho území. Průměrný měsíční úhrn srážek pro území Moravy a Slezska činil přes 210 mm, tj. 315 % normálu 1991–2020," dodali experti.
Témata: Počasí povodně září 2024 Déšť Podzim ČHMÚ