Na covid už jsme připraveni, hodnotí expert podzimní vývoj. Obavy se nenaplnily

Test na přítomnost nemoci covid-19

Autor: Jan Hrabě

25. října 2023 10:17

Podzim je běžně obdobím, které přeje šíření respiračních onemocnění v populaci. Výjimkou není ani ta česká, každopádně další zásadní vlna infekcí covidem-19 se nekoná. Podle expertů jsou lidé díky očkování a předchozím setkáním s virem již lépe připraveni, průběhy nemoci jsou tak lehčí než v minulosti. 

V Česku je zřejmý pozvolný růst počtu případů covidu-19. V minulém týdnu se prokázalo 3541 případů, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Bylo jich zhruba o pětistovku více než v předchozím týdnu. 

Podle odborníků bylo dosaženo pomyslné rovnováhy mezi virem a imunitou. Virus sice nadále mutuje, ale lidé se s ním setkávají opakovaně, což zlepšuje jejich připravenost na další infekce. Nezanedbatelný je samozřejmě také efekt očkování proti nemoci.

"Když se podíváme na výsledky testů, vidíme, že hladina protilátek se zvýšila natolik, že lidé se jednak méně pravděpodobně nakazí, ale také jsou pak i průběhy lehčí," konstatoval Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR podle webu ČT24. 

V zahraničí dokonce probíhají debaty o tom, jak má být covid-19 v současnosti vnímán. Podle BBC už existuje dostatek důkazů pro tvrzení, že koronavirus je na cestě se zařadit po bok chřipky, respiračního syncyciálního viru, rhinoviru či adenoviru jako další původce běžných respiračních onemocnění. 

Profesor Paul Hunter z University of East Anglia tím není zaskočen. Expert na infekční nemoci dokonce podotkl, že v budoucnu způsobí chřipka s velkou pravděpodobností více úmrtí než covid-19, který se stane "jenom další příčinou běžného nachlazení". 

Naopak profesor Adam Kucharski, který byl poradcem britské vlády během pandemie, radí mít se stále na pozoru. "U chřipky vidíme spoustu existující imunity, která komplikuje její šíření mimo zimu," poznamenal. "U covidu je otázkou, zdali se (virus) dokáže vyvinout natolik, aby unikl vybudované imunitě a působil problémy i mimo zimu. Vidíme náznaky sezónnosti, ale zatím bych neřekl, že je to definitivní," dodal.

Témata: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) nemoci