V Gaze se rychle rozvíjí humanitární krize. Mnozí obyvatelé jsou odříznuti od potravin a elektřiny, pátý den čelí izraelským náletů v reakci na smrtící útok Hamásu na Izrael a desetin populace byla nucena opustit své domovy. Uvedl to server CNN.
Válka v Izraeli pokračuje pátým dnem a nálety na Gazu neustávají. Izraelská armáda tvrdí, že zničila místo, které Hamás používal k detekci letadel nad pásmem Gazy. Vzdušné síly také uvedly, že stíhačky zasáhly v noci desítky "včetně dvou bankovních poboček používaných Hamásem k financování terorismu v Gaze, podzemního tunelu a dvou operačních velitelských center používaných Hamásem k řízení teroristických aktivit. proti Izraeli."
Během probíhajících izraelských náletů bylo v Gaze vysídleno více než 263 000 lidí, přičemž se očekává, že jejich počet dále poroste, uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).
Jde o více než desetinu populace v hustě osídlené enklávě. Mezi vysídlenými osobami hledá nejméně 175 486 lidí útočiště ve školách Agentury OSN pro pomoc a práci (UNRWA). Jde o nejvyšší počet vnitřně vysídlených Palestinců od 50denní eskalace nepřátelství v roce 2014, uvedl OCHA.
Desítky stíhaček izraelského letectva v noci zasáhly více než 200 cílů ve čtvrti Al-Furqan v Gaze, která je považována za místo, odkud Hamás vymýšlí a provádí své útoky. Izraelské obranné síly tvrdí, že jde o třetí protiúder v oblasti za posledních 24 hodin.
Čtěte také
Přeživších v Gaze i Izraeli popisují rozsah devastace jako něco, co během desítek let konfliktu mezi oběma stranami nikdy nezažili. V Izraeli lidé označili útok Hamásu za "masakr civilistů". V Gaze řekl humanitární pracovník pořadu Newshour BBC, že není jediné bezpečné místo, kam by se lidé mohli schovat.
Situace se mezitím stále zhoršuje. Izraelské nálety se v noci zaměřily na telekomunikační zařízení a zničily dvě ze tří hlavních linek pro mobilní komunikaci, které narušily mobilní a internetové služby.
Problémem jsou i základní potřeby, jako je přístup k vodě, kvůli poškození a omezení dodávek energie do kanalizační infrastruktury, uvedl OCHA. V Beit Lahia a severních oblastech se v ulicích nahromadily splašky a odpad kvůli poškození kanalizačních vedení a infrastruktury.
Vláda v Gaze ve středu uvedla, že dodávky elektřiny "během několika hodin zcela skončí", což omezí schopnost poskytovat základní služby. "Všechny základní služby v Gaze závisí na elektřině a nebude možné je částečně provozovat s generátory kvůli zamezení dodávek paliva přes bránu Rafah," uvedl v prohlášení mediální úřad Gazy.
V pondělí generální tajemník OSN vyzval Hamás, aby zastavil své útoky na Izrael a propustil rukojmí, a vyzval všechny strany, aby umožnily OSN přístup k poskytování humanitární pomoci Palestincům uvězněným v Gaze.
Agentura OSN pro pomoc a práci (UNRWA) v pondělí pozdě večer uvedla, že byla nucena uzavřít všech 14 svých center pro distribuci potravin v Gaze a "v důsledku toho půl milionu lidí přestalo dostávat životně důležitou potravinovou pomoc."
Více než polovina obyvatel Pásma Gazy žije v chudobě a trpí nedostatkem potravin, přičemž téměř 80 % obyvatel je závislých na humanitární pomoci. Gaza je jedním z nejhustěji osídlených míst na Zemi, kde žijí asi 2 miliony lidí na ploše 140 čtverečních mil.
Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že tato ozbrojená skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli. Následující den oficiálně vyhlásil Izrael Hamásu válku.
Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se podařilo proniknout do města Sderot, kde dochází ke střetům s izraelskými silami. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele a izraelská armáda prohlásila, že je ve válečném stavu a bude se bránit.
Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst. Očití svědci hlásili střelbu v ulicích. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem.
Dodal, že izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" proti Hamásu. Ministr obrany Yoav Gallant řekl, že "Hamás udělal vážnou chybu a zahájil válku proti státu Izrael. Izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.
Ten ještě několikrát vyslal na Izrael další salvu raket. Izraelské odvetné letecké útoky zasáhly jen za pondělí na 2400 cílů a vyhnaly z Gazy přes 100 000 Palestinců. Nemocnice v Gaze jsou zaplavené a potýkají se s výpadky elektřiny.
Izraelská armáda v pondělí uvedla, že znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a že hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se nyní pokusí osvobodit zajaté rukojmí a spekuluje se o zahájení pozemní invaze do Gazy.
V průběhu úterního dne pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů.
Témata: Izrael válka v Izraeli Pásmo Gazy