Covid nezmizel, experti zformulovali doporučení: Očkování a preventivní opatření!

Češi se nechávají testovat na covid-19

Autor: Jan Hrabě

31. října 2023 9:50

V populaci se na podzim šíří nejen koronavirus, ale také další viry vyvolávající respirační onemocnění, například chřipku. Odborníci proto doporučují lidem očkování a zároveň připomínají vhodná preventivní opatření, která mohou přinejmenším omezit šíření virů. 

V Česku v uplynulém týdnu pokračoval nárůst počtu potvrzených případů covidu-19, když bylo za sedm dní zaznamenáno 4415 případů. Vyplývá to z oficiálních dat ministerstva zdravotnictví. V předchozím týdnu se potvrdilo 3548 případů.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) proto v tiskové zprávě z minulého týdne zmínil, že je vzhledem k aktuální vlně respiračních nemocí vhodné se nechat očkovat proti chřipce a covidu-19. Kvůli nemocem z nachlazení, které se šíří aerosolem a kapénkami, zase vyzval k dodržování vhodných preventivních opatření. 

"Pokud se necítíte dobře, máte rýmu, kašel a teplotu s bolestmi svalů a kloubů, zůstaňte doma – zabráníte tím šíření virů nebo bakterií na jiné osoby. Nemáte-li teplotu, je možné, že s rýmou a kašlem jezdíte do školy nebo práce, chodíte nakupovat, účastníte se kulturních a sportovních akcí – chovejte se v tomto případě zodpovědně a ohleduplně: při kašli si zakrývejte ústa, ideálně jednorázovými kapesníky, pokud nenosíte z ohleduplnosti k ostatním respirátor třídy FFP2 a vyšší," uvedli experti.

V případě absence respirátoru, roušky nebo kapesníku se doporučuje kašlat do rukávu v oblasti předloktí, nikoliv do dlaně. Tou totiž mohou lidé následně sahat na tyče v prostředcích hromadné dopravy, na kliky nebo zboží v obchodě. "Optimální je ale nosit už zmíněný respirátor, nebo alespoň roušku, která částečně mechanicky brání nebo snižuje šíření patogenů," podotkli odborníci.

"Buďme ohleduplní k sobě navzájem a dodržujme pravidla, kterými snižujeme riziko vlastního onemocnění a šíření respiračních onemocnění nejen na osoby, na kterých záleží nám, ale i na ty, na kterých záleží někomu jinému," dodal ústav. 

Témata: nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) chřipka