Chřipka či covid-19: Jak se teď v Česku šíří respirační nemoci?

Ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

30. října 2023 20:20

V Česku momentálně připadá přes tisíc případů respiračních onemocnění na 100 tisíc obyvatel, uvedla Hygienická služba ČR v pondělí. Ministerstvo zdravotnictví už v předchozích dnech vyzvalo občany, aby zvážili očkování proti chřipce a covidu-19. 

Hygienická služba dnes informovala, že zahájila pravidelné vyhodnocení výsledků monitoringu akutních respiračních onemocnění ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem. 

"Tento týden přinesl oproti minulému nárůst nemocnosti u tzv. chřipkových onemocnění o 7 %. U akutních respiračních infekcí včetně chřipky sledujeme 1060 případů na 100 tisíc obyvatel. Nárůst odpovídá sezonnímu období a nedosahuje epidemických hodnot," uvedla HS ČR na sociální síti X.

Ministerstvo zdravotnictví už v uplynulém týdnu doporučilo očkování proti chřipce a covidu-19 a dodržování vhodných preventivních opatření kvůli dalším respiračním onemocněním. Pokud se lidé necítí dobře, mají rýmu, kašel či teplotu, měli by zůstat doma a zabránit tak šíření viru nebo bakterií na další osoby. 

"Nemáte-li teplotu, je pravděpodobné, že s rýmou a kašlem jezdíte do školy nebo práce, chodíte nakupovat, účastníte se kulturních a sportovních akcí – chovejte se v tomto případě zodpovědně a ohleduplně: při kašli zakrývejte ústa, doporučuje se kašlat do rukávu, ne do dlaně, kterou poté saháte na tyč v MHD, kliku v bytovém domě, na spolužákův sešit či zboží v obchodě," napsal resort na webu.

Při návštěvách prarodičů či chronicky nemocných, kdy hrozí riziko závažného průběhu respiračního onemocnění, by lidé měli myslet na ochranu dýchacích cest, ať už roušku nebo respirátor, a také na nutnost častějšího větrání.

Témata: nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) chřipka