Nemocnost u chřipkových onemocnění a akutních respiračních infekcí rostla i během minulého týdne. Hodnoty sice stále odpovídají sezóně, u akutních respiračních infekcí se ale přibližují prahu epidemie. V mezitýdenním srovnání přibylo i nákaz covidem-19.
Minulý týden přinesl oproti předchozímu nárůst nemocnosti o 18,2 procenta u chřipkových onemocnění a o 8,8 procenta u akutních respiračních infekcí. Hodnoty tak aktuálně odpovídají sezóně. "Ve skupině akutních respiračních infekcí se trend nemocnosti posunuje k horní hranici epidemického prahu," uvedla Hygienická služba ČR na sociální síti X.
V Česku se také v uplynulém týdnu potvrdilo přes 15 900 případů nemoci covid-19, ukazují data ministerstva zdravotnictví. Zachycených nákaz bylo téměř o tři tisíce více než v předchozím týdnu. Hospitalizováno je momentálně 770 lidí, 55 pacientů se nachází na jednotkách intenzivní péče.
Státní zdravotní ústav (SZÚ) už v říjnové tiskové zprávě zmínil, že je vzhledem k vlně respiračních nemocí vhodné se nechat očkovat proti chřipce a covidu-19. Kvůli nemocem z nachlazení, které se šíří aerosolem a kapénkami, zase vyzval k dodržování vhodných preventivních opatření.
"Pokud se necítíte dobře, máte rýmu, kašel a teplotu s bolestmi svalů a kloubů, zůstaňte doma – zabráníte tím šíření virů nebo bakterií na jiné osoby. Nemáte-li teplotu, je možné, že s rýmou a kašlem jezdíte do školy nebo práce, chodíte nakupovat, účastníte se kulturních a sportovních akcí – chovejte se v tomto případě zodpovědně a ohleduplně: při kašli si zakrývejte ústa, ideálně jednorázovými kapesníky, pokud nenosíte z ohleduplnosti k ostatním respirátor třídy FFP2 a vyšší," uvedli experti.
V případě absence respirátoru, roušky nebo kapesníku se doporučuje kašlat do rukávu v oblasti předloktí, nikoliv do dlaně. Tou totiž mohou lidé následně sahat na tyče v prostředcích hromadné dopravy, na kliky nebo zboží v obchodě. "Optimální je ale nosit už zmíněný respirátor, nebo alespoň roušku, která částečně mechanicky brání nebo snižuje šíření patogenů," podotkli odborníci.
"Buďme ohleduplní k sobě navzájem a dodržujme pravidla, kterými snižujeme riziko vlastního onemocnění a šíření respiračních onemocnění nejen na osoby, na kterých záleží nám, ale i na ty, na kterých záleží někomu jinému," dodal ústav.