Česko na prahu epidemie. Přibylo případů covidu i jiných respiračních nemocí

Ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

28. listopadu 2023 13:55

Česko se ocitlo na hraně chřipkové epidemie, upozornili hygienici. V uplynulých dnech výrazně přibylo chřipkových onemocnění, nárůst počtu případů byl patrný i u akutních respiračních infekcí a covidu-19.

Hygienická služba ČR informovala, že uplynulý týden přinesl zásadní nárůst nemocnosti u tzv. chřipkových onemocnění, konkrétně o 125 procent. Hodnoty podle odborníků dosahují hranice začátku nepříznivé epidemiologické situace. 

U akutních respiračních infekcí včetně chřipky došlo v minulém týdnu k nárůstu o necelých 13 procent, dodali hygienici. 

V Česku se také v uplynulém týdnu potvrdilo 8520 případů nemoci covid-19, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví. Zachycených nákaz tak bylo o tři tisíce více než v předchozím týdnu, který ale měl jen čtyři pracovní dny. Hospitalizováno je momentálně 647 lidí, 38 pacientů se nachází na jednotkách intenzivní péče.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) v říjnové tiskové zprávě zmínil, že je vzhledem k podzimní vlně respiračních nemocí vhodné se nechat očkovat proti chřipce a covidu-19. Kvůli nemocem z nachlazení, které se šíří aerosolem a kapénkami, zase vyzval k dodržování vhodných preventivních opatření. 

"Pokud se necítíte dobře, máte rýmu, kašel a teplotu s bolestmi svalů a kloubů, zůstaňte doma – zabráníte tím šíření virů nebo bakterií na jiné osoby. Nemáte-li teplotu, je možné, že s rýmou a kašlem jezdíte do školy nebo práce, chodíte nakupovat, účastníte se kulturních a sportovních akcí – chovejte se v tomto případě zodpovědně a ohleduplně: při kašli si zakrývejte ústa, ideálně jednorázovými kapesníky, pokud nenosíte z ohleduplnosti k ostatním respirátor třídy FFP2 a vyšší," uvedli experti.

V případě absence respirátoru, roušky nebo kapesníku se doporučuje kašlat do rukávu v oblasti předloktí, nikoliv do dlaně. Tou totiž mohou lidé následně sahat na tyče v prostředcích hromadné dopravy, na kliky nebo zboží v obchodě. "Optimální je ale nosit už zmíněný respirátor, nebo alespoň roušku, která částečně mechanicky brání nebo snižuje šíření patogenů," podotkli odborníci.

"Buďme ohleduplní k sobě navzájem a dodržujme pravidla, kterými snižujeme riziko vlastního onemocnění a šíření respiračních onemocnění nejen na osoby, na kterých záleží nám, ale i na ty, na kterých záleží někomu jinému," dodal ústav. 

Témata: nemoci chřipka Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)