Požadovaný růst platů státních zaměstnanců není ani pár dní před začátkem září, kdy k němu mělo dojít, dojednaný a odsouhlasený. Podle odborů by vláda měla s jejich návrhy vyslovit souhlas. Jinak totiž hrozí stávka.
Odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) mimořádně jednali se členy vlády o navýšení platů ve veřejné správě a službách ve středu. Na webu po schůzce uvedli, že další jednání ve stejném formátu proběhne v úterý 27. srpna. V mezidobí mají proběhnout i některá dílčí jednání.
Podle odborů vláda přislíbila, že na jednání během uplynulého pracovního týdne proběhne diskuze o plošném desetiprocentním navýšení tarifů u všech zaměstnanců v tabulkách č. 1 až 5 bez navýšení objemu finančních prostředků. Jednotlivá ministerstva se měla vyjádřit k dopadům takového navýšení a k tomu, zda jsou ho schopna finančně zabezpečit.
Další jednání k platům v příštím roce pak má proběhnout po zveřejnění návrhu státního rozpočtu na rok 2025, uvedla ČMKOS.
Odborářský předák Josef Středula v komentáři k současné situaci ohledně platů označil vládu za nekompetentní, protože za několik měsíců nenašla jakoukoliv shodu. "Je vyhlášena stávková pohotovost a jsou připraveny protesty. Lidé jsou opravdu rozezlení," řekl pro CNN Prima News.
Nevyloučil také stávku, která by mohla vypuknout začátkem září, přičemž apeloval především na premiéra Fialu. "V zájmu ODS i pana premiéra je, aby na naše návrhy kývl," konstatoval.
Odbory požadují zvýšení tarifů nejméně o deset procent všem zaměstnancům veřejné sféry od září. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Středula už na jaře požadoval navýšení tarifů dokonce o patnáct procent. Argumentoval propadem příjmů zaměstnanců. Zmiňoval také, že více než 130 tisíc pracovníků má mít základ výdělku pod zaručenou a minimální mzdou.
Minimální mzda momentálně činí 18 900 korun za měsíc, v lednu se zvyšovala o 1600 korun. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí pracuje pro stát a veřejný sektor více než 840 tisíc lidí.
Témata: platy Josef Středula Odbory Vláda ČR