Nic by se nemělo přehánět! O tom se na vlastní kůži přesvědčil padesátiletý Američan. Ten skončil v péči očních lékařů poté, co začal trpět noční slepotou. Jeho příznaky, které lékařům zamotali hlavu, se projevily poté, co vypil lahvičku tekutého sildenafilu, tedy lásky, která je součástí legendárních modrých pilulek.
S hodně neobvyklým případem se setkali lékaři jedné bostonské oční kliniky, kde museli ošetřovat padesátiletého muže trpícího noční slepotou a extrémní citlivostí na světlo. Američan také tvrdil, že neustále vidí černé tečky ve tvaru koblihy.
Jak se později ukázalo, všechny jeho problémy nastaly po požití 30 mililitrů látky známé jako sildenafil, který je součástí známé modré pilulky - viagry. Muž překročil přípustnou dávku až desetinásobně a poškodil si obě sítnice. Většina jeho potíží sice časem ustoupila, ale podivné černé skvrny prý nevymizely.
Co se vlastně stalo?
Viagra a její aktivní složka sildenafil působí na dilataci cév penisu, čímž ho drží v pozoru. Původně byla tato látka vyvinuta k léčbě vysokého krevního tlaku a bolestí hrudníku spojených s ischemickou chorobou srdeční.
Vysoká dávka ale pravděpodobně způsobila, že krevní cévy v očích pacienta se nepřiměřeně rozšířily, což vedlo k poškození sítnice a spustilo poruchy zraku. Pacient se po ošetření už na kliniku nevrátil, takže není známo, jestli se jeho zrak nakonec vrátil úplně do normálu.
Rozhodně ale není jediný, kdo měl podobné problémy. Na jeden případ upozornil nedávno i odborný magazín Rentinal Cases and Brief Reports. Mladík (31) si stěžoval na nepřiměřenou citlivostí na světlo a barevné záblesky před očima. Problémy se u něj projevily poté, co vypil tekutou viagru. Lékaři proto vyzývají muže, aby dodržovali předepsanou dávku a nepoškozovaly si zdraví.
Látka se testovala i na těhotných ženách
Na to, že tato látka není bezpečná, upozornili vědci už dříve. V roce 2017 byl v Británii na krysách zkoumán vliv sildenafilu na vývoj dítěte v prenatálním stadiu. Studie naznačovala, že se zlepší tok krve v placentě, čímž se zlepší i vývoj plodu. V roce 2018 na to konto vznikly studie v Nizozemsku a Kanadě zkoumající tento vliv na těhotných ženách.
V Holandsku se ho zúčastnilo 93 žen a 90 žen z kontrolní skupiny dostávalo placebo. Po porodu se ale u dětí žen dostávajících lék vyskytovaly obtíže s plícemi, u 17 dětí vážné a 11 z nich zemřelo. Způsobeny byly nesprávnou funkcí placenty. Výzkum Lékařského centra Amsterdam University tak byl okamžitě ukončen, stejně jako výzkum v Kanadě.
Pravděpodobně došlo k přílišnému zvýšení tlaku dětí v plicích, čímž se do nich dostávalo málo kyslíku. Amsterodamská nemocnice uvedla, že výzkum potvrdil, že sildenafil může být škodlivý pro dítě po narození a zvyšuje pravděpodobnost poruch plic či úmrtí po narození.
Banán přilepený lepící páskou se prodal. Za částku, které se jen těžko věří
Eva Pavlová se stala terčem nespokojených občanů. Jak to nesla?