WHO řeklo, kdy skončí pandemie covidu. Bill Gates nepochybuje, že přijde další

Bill Gates

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz, ČTK

21. února 2022 17:25

Koronavirus se postaral o imunizaci populace lépe než vakcíny, protože očkování nebylo dlouho dostupné v potřebném množství. V Mnichově na bezpečnostní konferenci to prohlásil americký miliardář a filantrop Bill Gates.

Nepochybuje také, že svět se po překonání covidu bude v budoucnu potýkat s další pandemií. Současná pandemie podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse neskončí, dokud nebudou mít všechny země dostatek vakcíny.

"Bohužel koronavirus, a obzvláště varianta omikron, protože je sám o sobě jistým typem vakcíny, odvedl lepší práci než lidstvo s očkováním," řekl Gates. Zakladatel společnosti Microsoft poznamenal, že podle průzkumů z jednotlivých zemí bylo 80 procent lidí vakcinováno, případně vystaveno koronaviru.

"Riziko nyní pokleslo. Je ale smutné, že jsme neudělali dobrou práci s terapeutiky. Máme jen osm dobrých terapeutik," řekl Gates. "U vakcín nám trvalo dva roky, než jsme jich měli dostatek," řekl.

Podle Gatese je jasné, že v budoucnu se bude lidstvo potýkat s dalšími pandemiemi. "Příště bychom ale mohli vakcíny zvládnout za šest měsíců a ne za dva roky," řekl.

Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že vakcíny proti covidu stále nejsou všem zemím dostupné v potřebném množství, problematické je podle něj zásobování Afriky. "Kdy to skončí? Skončí to vůbec? To jsou otázky, které jsou aktuální," řekl. Dodal, že až budou vakcíny dostupné opravdu všem, bude to konec pandemie, protože zatím se může virus nerušeně šířit.

Témata: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Bill Gates