Je známo, že se první případ nákazy novým koroanvirem objevil loni v listopadu a do konce roku se objevoval pouze v Číně. Dosavadní studie ukázaly, že k šíření napříč světem došlo až letos. Nová zjištění ale naznačují, že se světem mohl šířit mnohem déle, než si vědci dosud mysleli.

Podle výsledků studie mezinárodního týmu vědců z Austrálie, Británie a USA koloval patogen koronaviru mezi lidmi mnohem dříve, než byl zaznamenán první případ v čínském Wu-chanu.

Experti hledali náznaky o vývinu patogenu a zjistili, že ze zvířete na člověka se mohl přenášet celá desetiletí. Uvedli to ve studii, o níž informoval časopis Nature Medicine.

Ředitel amerického Národního institutu zdraví Francis Collins uvedl, že "v důsledku postupných evolučních změn v průběhu let nebo možná desetiletí, kdy se přenášel mezi zvířaty, nakonec získal schopnost šířit se z člověka na člověka a nyní způsobuje život ohrožující onemocnění."

Šíření patogenu mohlo probíhat roky v tichosti, naplno ale vypuklo až letos. Přesto se vědci nyní přiklánějí k myšlence, že skutečné šíření napříč světem začalo už loni, dříve, než o nemoci COVID-19 někdo vůbec tušil. Původní vědecká zjištění přitom šíření popisovala úplně jinak.

Když Christian Drosten zveřejnil v únoru genetickou sekvenci nového koronaviru SARS-CoV-2, kterou sekvenoval od německého pacienta, který se nemocí COVID-19 nakazil v Itálii, zjistil, že vypadá podobně jako virus nalezený u pacienta v Mnichově o více než měsíc dříve. To následně vedlo vědce k myšlence, že se virus do Itálie rozšířil z Německa.

Tato teorie ale byla vyvrácena s tím, že existuje více věrohodných scénářů, jak mohla nemoc zasáhnout severní Itálii. A právě nová studie jeden takový scénář nastínila, což potvrzují i někteří lékaři.

Italský profesor Giuseppe Remuzzi si totiž už loni v listopadu všiml podivné pneumonie. Virus se tak mohl dostat do Evropy mnohem dříve, než o tom vůbec někdo věděl, píše deník South China Morning Post.

Ředitel milánského Institutu pro farmakologický výzkum Mario Negri přiznal, že by nebylo překvapením, kdyby se potvrdilo, že někteří přenašeči onemocnění se pohybovali v Číně nebo jinde v zahraničí ještě před prosincem.

Dodal, že neobvyklé případy zánětu plic zaznamenané v zemi v posledních dvou měsících roku 2019 mohou naznačovat, že virus cirkuloval v nejvíce zasažené oblasti Itálie, v Lombardii, už předtím, než si jej kdokoliv spojil s Wu-chanem.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | Vědci | stars24.cz

Vstoupit do diskuse