Sociálními sítěmi několik dní kolují údajná slova miliardáře Billa Gatese, který měl tvrdit, že vakcína proti novému typu koronaviru může zabít až 700 000 lidí. Ve skutečnosti ale magnát financující vývoj léčiva nikdy nic takového neprohlásil.

Na sociální síti se objevilo tvrzení, že spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates uvedl, že vakcína proti novému typu koronaviru může zabít až 700 000 lidí.

Tato dezinformace se odvolává na Gatesův rozhovor pro americkou televizi CNBC, je ale nepravdivá. Gates sice mluvil o bezpečnosti vakcín, nic takového ale nikdy neřekl.

Gates hovořil o potenciálních vedlejších účincích a o tom, kolik lidí by hypoteticky mohlo nějaké vedlejší účinky pociťovat, pokud by se mělo očkovat celosvětově. Slovenská agentura TASR na to upozornila ve spolupráci s tiskovou agenturou AFP.

Gates nikdy neuvedl, že jeho vakcína může poškodit zdraví nebo zabít až 700 000 lidí. Mluvil o rizicích vakcín obecně a složitosti jejich výzkumu a vývoje. V současnosti přitom vakcína proti covid-19 neexistuje. Nadace Billa a Melindy Gatesových ale přispěla 300 miliony dolarů na její vývoj. 

Bill Gates hovoří o vakcíně (26:39) | zdroj: YouTube

"Účinnost vakcíny u starších lidí je vždy velkou výzvou. Víte, vakcína proti chřipce například není až tak účinná u seniorů. Hlavní přínos vakcíny je v tom, že nemoc nešíří mladší lidé, kteří jsou očkováni," řekl Gates v rozhovoru.

"V tomto případě je tedy zřejmé, že potřebujeme vakcínu, která bude fungovat i ve vyšším věku, protože právě senioři jsou nejvíce ohroženi. Zároveň však při jejím vývoji musíme dbát na to, že i když bude její efekt silnější, nebudou silnější vedlejší účinky. Pokud totiž máme, řekněme, vedlejší účinky u jednoho člověka z 10 000, tady je až 700 000 lidí, kteří jimi mohou být postiženi," uvedl přesně.

Gates tedy nehovořil o tom, kolika lidem může vakcína uškodit nebo kolik jich přijde o život, ale kolik lidí může pociťovat vedlejší účinky, mezi které patří například dočasná malátnost, závratě nebo bolesti hlavy apod. Ostatně právě proto je vývoj vakcíny natolik složitým procesem, nejde při něm pouze o to vytvořit v těle imunitu proti nemoci, ale zároveň vedlejší účinky minimalizovat na nejvyšší možnou míru.

Témata:

Gates, Bill | Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse