Současné situace vyburcovala lidi k tomu, aby hledali nová řešení, jak se ochránit před nákazou koronavirem. Novým hitem je střih s kapsou pro nanofiltr. Nápad pochází z Libereckého kraje.

Firmy Elmarco a Drylock v Libereckém kraji budou vyrábět nanofiltry do textilních roušek, jejichž účinnost se tak zvýší na úroveň respirátorů FFP2. Testovací provoz ukázal, že jich jsou denně schopny vyrobit až 100.000 kusů. Postupem času by se mohlo dostat i na obyčejné lidi.

Výrobu financuje Liberecký kraj ze svého krizového fondu. Nejprve bude podle hejtmana Martina Půty filtry zásobovat složky integrovaného záchranného systému v celém Česku. Pak chce nastavit systém zásobování prostřednictvím krizových štábů v obcích. Kdy se dostane i na další lidi, zatím nedokázal slíbit.

Veřejnost ale vyzval, aby dál šila plátěné roušky a pokud možno s kapsou, kam bude možné filtr v budoucnu vložit. Předpokládá, že při masové výrobě by se cena filtru včetně zabalení měla dostat pod deset korun. Návod na textilní roušku s kapsou najdou lidé třeba na stránkách liberecké univerzity www.rouskystulkou.org.

Témata:

Zdravotnické roušky | Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | Liberecký kraj | stars24.cz

Vstoupit do diskuse