Vědci objevili nový druh vosy: Její žihadlo je považováno za "divokou zbraň"

Vosy, ilustrační fotografie

Autor: Zdeněk Tuhý

27. srpna 2023 11:44

Vědci objevili nový druh vosy, jehož žihadlo popisují jako "divokou zbraň". Tým z Univerzity v Turku ve Finsku objevil tento druh žijící v amazonském deštném pralese. 

Profesor Ilari Sääksjärvi, který se podílel na studii, pro The Mirror uvedl:  „Žihadlo nové parazitoidní vosy zvané Clistopyga crassicaudata je ve srovnání s velikostí druhu nejen dlouhé, ale také velmi široké. Tropické parazitoidní vosy jsem studoval dlouho, ale nikdy jsem nic podobného neviděl. Žihadlo vypadá jako divoká zbraň."

Nový druh vosy je specializovaný na kladení vajíček do pavoučích kokonů, což jsou váčky obsahující pavoučí vajíčka. Tyto vosy vyhledávají pavouky, kteří svá vajíčka ukrývají v hnízdech a paralyzují je rychlým vpichem jedu. Samičky těchto vos nakladou svá vajíčka na paralyzovaného pavouka. Jakmile se larvy vylíhnou, pozřou jak ochromeného pavouka, tak i případná pavoučí vajíčka nebo vylíhlá pavoučí mláďata.

Všechny samičky vos mají žihadlo, které slouží k píchnutí jedu nebo ke kladení vajíček. Profesor Sääksjärvi to vysvětlil následovně: „Vajíčko je umístěno buď na hostiteli, nebo uvnitř něj, a protože funguje také jako žihadlo, vosí samice může hostiteli vstříknout jed, aby ho ochromila."

Témata: Vosy