Léčivou potravinou číslo jedna je v tomto chladném období jak jinak než zázvor. Tento aromatický a chuťově výrazný kořen totiž, mimo jiné, obsahuje řadu vitamínů jako C, A či B. Blahodárný vliv má tento přírodní lék také na funkci mozku, snížení krevního tlaku a hladiny cholesterolu, zrychlení metabolismu a eliminaci toxinů v našem těle. Pomoci nám může také například od bolesti hlavy, kašle, bolesti kloubů, nachlazení, kožních vyrážek, průjmu a mnoha dalšího.
Při jeho nákupu bychom si měli dát pozor především na to, abychom vybírali celistvé kusy bez měkkých částí. Menší kousky se totiž rychleji kazí a vzhledem ke slupce nemůžeme předpokládat jeho čerstvost. Zázvor vždy uchovávejte na chladném a suchém místě a pro udržení čerstvosti je vždy lepší mít ho v krabičce či v potravinové folii. V tomto článku jsme se tedy zaměřili na to, jak nejlépe můžeme tento zázračný kořen zpracovat tak, aby v něm našel zálibu skutečně každý.
Nejjednodušší a vitamíny nabitý čaj (či po vychlazení limonáda) ze zázvoru je hotová za pár minut a navíc je naprosto přírodní. Stačí jen očistit kořen zázvoru, jeho kousky zalít vroucí vodou a vylouhovat. Poté už čaj pouze dochutíme medem a citrónem. Pozor ale na to, abyste tohoto všeléku nevypili v krátkém čase moc. Velké množství zázvorového čaje, který má, mimo jiné, účinky na snížení tlaku, by Vám totiž mohlo pěkně zamotat hlavu. Pokud jste se rozhodli pít šálek tohoto lahodného čaje každý den, měli byste alespoň dva dny v týdnu jeho pití vynechat, aby si na něj tělo nezvyklo a nepřestalo na jeho léčebné účinky reagovat.
Na zázvoru můžeme také připravovat spoustu jídel. Již dávno totiž neplatí, že je tento kořen dobrý pouze k dochucování asijských pokrmů. Zázvorem totiž může příjemně zpestřit například kachnu na pomerančích, pečený bůček, ale samozřejmě také sladká jídla. Výborný je i v kombinaci s mandarinkami, pomeranči, citróny nebo jablky v koláčích či omáčkách k masu. Jeho výraznou chuť oceníme také například v krémových polévkách z mrkve, dýně či brokolice. Další alternativou, jak chutně naložit se zázvorem, je jeho kandování. K tomu stačí ho krátce povařit, odstavit ho, ale ponechat ve vodě a druhý den celý postup opakovat. Nakonec ho lehce posypeme moučkovým cukrem a necháme vysušit na cedníku.
Užívání zázvoru by se měli vyhnout malé děti a jedinci s dlouhodobým onemocněním, jako například diabetici. Zázvor by totiž mohl mít neblahý vliv na léky, které takto postižení lidé užívají.