Počty nových případů covidu-19 v posledních dvou týdnech výrazně rostou, většinu nakažených ale tvoří lidé v produktivním věku a děti. I proto by neměli podceňovat očkování!

Méně než jeden z deseti nově nakažených covidem-19 je senior nad 65 let, u kterých hrozí vyšší riziko hospitalizace. Z příjmů do nemocnic pak nakažení senioři tvoří více než polovinu, denně jich je v posledních dnech kolem dvaceti. Průměrný věk hospitalizovaných za říjen je 56 let, u plně očkovaných 75 let. Vyplývá to z dat o nákazách, které zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví.

Očkovaných lidí je ve věku nad 65 let asi 80 procent. Část z nich je od druhé dávky už několik měsíců, kdy podle odborníků imunita získaná očkováním postupně klesá.

"Proto je po šesti měsících nutná třetí dávka, hlavně u seniorů. Pokud nemoc symptomaticky prodělali a následně se očkovali, tak jsou celkem v bezpečí. Pokud však zatím jen dvě dávky vakcíny bez předchozí nákazy, tak po půlroce rychle na třetí," napsal na twitteru epidemiolog Rastislav Maďar.

Upozornil, že z 57 v neděli nově pozitivně testovaných seniorů nad 65 let bylo deset neočkovaných, jeden po první dávce a 46 po druhé dávce očkování. Možnost nechat si aplikovat třetí dávku zatím využilo asi 42.000 lidí. Podle dat o očkování ale bylo do 18. dubna druhou dávkou očkováno přes 873.000 lidí, kteří už v současné době mají nárok na třetí.

Témata:

očkování | Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse