Americká farmaceutická firma Pfizer si stěžuje na porušení zásady důvěrnosti poté, co belgická politička prozradila cenu její koronavirové vakcíny. S odvoláním na informace belgického tisku o tom dnes informovala agentura Reuters.

Belgická státní tajemnice pro otázky rozpočtu Eva De Bleekerová napsala na twitteru cenu, za níž belgická vláda pořídí jednu dávku vakcíny. Svůj tweet následně smazala.

Vakcínu společnosti Pfizer a jejího německého partnera BioNTech, kterou jako první schválil regulátor v některé ze západních zemí, si Belgie objednala přes Evropskou unii.

Mluvčí americké firmy Elisabeth Schraepenová pro oblast Beneluxu řekla deníku Le Soir, že zveřejnění cenových detailů bylo porušením zásady důvěrnosti. "Na tyto ceny se vztahovala doložka o mlčenlivosti ve smlouvě s Evropskou komisí," uvedla Schraepenová.

Tabulka nakrátko zveřejněná De Bleekerovou podle Reuters ukazovala, že belgickou vládu vyjde jedna dávka na 12 eur (314 korun), přičemž celkově jich kabinet objednal pěti milionů.

Zdroje obeznámené se záležitostí řekly Reuters, že EU souhlasila s cenou 15,50 eura (405 korun) za dávku vakcíny firem Pfizer a BioNTech. Belgická cena podle jednoho z unijních úředníků nezohledňuje nevratné zálohy ve výši stovek milionů eur, které EU zaplatila mnoha farmaceutickým společnostem za to, aby si předem zajistila jejich očkovací látky.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) uvedla, že panel expertů bude v pondělí rozhodovat o schválení vakcíny Pfizer/BioNTech pro použití v EU. Očkování by pak mohlo začít 27. prosince.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | očkování | stars24.cz

Vstoupit do diskuse