Úmrtnost na nový typ koronaviru je 12krát vyšší u pacientů s chronickými chorobami, než je tomu u jiných nakažených osob. Hospitalizována musí být téměř polovina takových pacientů. Vyplývá to ze studie amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
Mezi tři nejčastější komplikace, kterými pacienti, kteří podlehli covidu-19 trpěli, patří onemocnění srdce, cukrovka a plicní onemocnění. Zpráva CDC se podle televize ABC News opírá o 1,3 milionu případů nákazy potvrzených na základě laboratorních testů v období od 22. ledna do konce května.
Autoři studie měli k dispozici informace o zdravotním stavu pouze 22 procent pacientů. Kardiovaskulární onemocnění ale mělo hned 32 procent z nich, cukrovku 30 procent a chronickým plicním onemocněním, například astmatem, trpělo 18 procent lidí.
Přibližně 20 procent pacientů s chronickými chorobami zemřelo. Zdravých jedinců, kteří nemoci podlehli, byly jen dvě procenta. U osob s chronickými obtížemi je i šestkrát větší pravděpodobnost, že budou muset být hospitalizováni. Ta činí až 46 procent. Z pacientů starších 80 let, kteří onemocnění podlehli, měla chronické problémy dokonce polovina z nich.
Osobám s chronickými onemocněními navíc hrozí vážnější následky, tvrdí lékařka působící na univerzitě George Washingtona Leana Wenová. Zdůraznila, že těžký průběh nemoci či dokonce smrt, se ale mohou objevit i u zdravých lidí.
Přibližně 1,7 miliardy lidí přitom trpí na minimálně jeden dlouhodobý zdravotní problém, který zvyšuje riziko vážného průběhu onemocnění v případě, že se osoba nakazí koronavirem, uvádí studie, o níž informuje British Medical Journal.
Podle odhadů studie, původně publikované v časopise The Lancet, se rizika plynoucí z pandemie zvyšují v oblastech se starším obyvatelstvem, například v Evropě, a v oblastech s vyšší mírou nákazy HIV, jako je Afrika.
Václav Neckář myslel, že už tady nebude! Teď se vrátil z důchodu na pódia
Mimořádná zpráva