V zemích jako je Itálie nebo Belgie čísla nakažených i zemřelých narůstaly děsivou rychlostí, v Česku ale stoupaly jen pomalu. A nakažených máme tolik, jako mnohé další země mrtvých. Čím to je způsobeno?
Imunolog Václav Větvička vidí tvrdí, že to není jen opatřeními, které vláda přijala. "Jeden z problémů je, že v každé zemi byla asi nákaza jinak silná. Záleží na tom, kteří lidé ji donesli – jestli to byli ti starší, nebo ti zdravější," upozornil.
Dodal, že mezi zeměmi jsou velké odlišnosti. "Ne každá země dostala stejnou dávku viru. Taky proto vidíme obrovské rozdíly mezi Českem a Itálií, která to tedy dostala naplno," řekl Českému rozhlasu.
Ve skutečnosti se ale zatím neví, kolik lidí v Česku je vlastně nakaženo. Mnoho z nich totiž vůbec nemusí vykazovat příznaky.
"Nutně potřebujeme vědět, jaká je skutečná promořenost, použiji to téměř neslušné slovo. Tedy kolik lidí ten virus v sobě skutečně má, jinak se to nezjistí. Podle některých předpokladů se hovoří od 10 do 80 % těch, co ho měli nebo mají, a nic jim nebylo," vysvětluje.
Podle imunologa, který působí v americké University of Louisville, ale není možná vrátit se do stavu před pandemií. "Kdybychom otevřeli totálně a najednou, tak se nějaké další velké vlny dočkáme. Když to bude otevírání rozumné, tak se domnívám, že se to podaří držet na uzdě," tvrdí.
Banán přilepený lepící páskou se prodal. Za částku, které se jen těžko věří
Eva Pavlová se stala terčem nespokojených občanů. Jak to nesla?