Nový typ koronaviru má podle vědců v oblibě chladnější počasí, při němž se lépe šíří. Je proto možné, že se s příchodem tepla pandemie zpomalí. Podle odborníků ale pravděpodobně jen dočasně.
Na základě dosavadních poznatků se zdá, že se virus v teplejším podnebí šíří hůře. Nejlepší podmínky pro jeho přenos mezi lidmi jsou při nízké vlhkosti vzduchu a mezi 5 až 11 stupni Celsia, tvrdí studie odborníků z univerzity v Pekingu.
Vědci tvrdí, že virus se může šířit i během léta, jeho přenos ale značně snižuje vysoká teplota a vysoká vlhkost vzduchu.
Lidé také v zimních měsících tráví více času spolu v uzavřených místnostech. Tím pádem mají slabší imunitní systém, částečně kvůli nedostatku vitamínu D, který získáváme ze slunečního záření.
Podle vědců můžeme očekávat mírný pokles v nakažlivosti viru s příchodem teplejšího počasí. To ale šíření viru neovlivní natolik, aby to pandemii zpomalilo.
Před přílišným optimismem varují i studie vědeckého týmu z univerzit ve švýcarském Basileji a švédské Solně. "Začátek jara a léta může vyvolat dojem, že se virus podařilo úspěšně zastavit. Počet nakažených pak ale může vzrůst zase v zimě 2020/2021," uvádějí tamní odborníci.