Svět má pandemii covidu za sebou. Vědci zjistili, jakou stopu v lidstvu zanechal

Ilustrační foto

Autor: Libor Frýdl

28. května 2024 18:34

Pandemie COVID-19 z let 2019 až 2021 snížila celosvětovou průměrnou délku života téměř o dva roky, což vymazalo zhruba deset let pokroku v této oblasti, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO) podle agentury AFP.

Generální ředitel WHO Tedros Ghebreyesus zdůraznil, že výsledky výroční zprávy WHO poukazují na nutnost jednání o celosvětových pandemických protokolech. Ačkoli páteční jednání v Ženevě nedospěla k dohodě, Tedros je nepovažuje za neúspěch, ale za příležitost k posílení dalšího společného postupu.

Podle výroční zprávy WHO se průměrná délka života zkrátila o 1,8 roku na 71,4 roku, což je úroveň z roku 2012. Délka života prožitá ve zdraví se zkrátila o 1,5 roku na 61,9 roku, což také odpovídá úrovni z roku 2012.

Tyto výsledky představují výraznější pokles než studie publikovaná v lednu odborným časopisem Lancet, která uváděla zkrácení průměrné délky života o 1,6 roku. Autoři této studie označili dopad pandemie COVID-19 na průměrnou délku života za nejvážnější za posledních 50 let. Studie odhadla, že COVID-19 a výpadky zdravotní péče způsobené pandemií vedly v letech 2020 a 2021 k 15,9 milionu nadměrných úmrtí.

Zpráva WHO také uvádí, že průměrná délka života se ve světě nesnížila stejně. V Severní a Jižní Americe a v jihovýchodní Asii, tedy v nejvíce postižených oblastech, klesla průměrná délka života přibližně o tři roky. V západní části Tichého oceánu, kde pandemie měla nejmenší dopad, se průměrná délka života zkrátila jen o 0,1 roku. 

Témata: WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)