V posledních týdnech došlo k nárůstu přenosu koronaviru napříč Evropou, většina zemí ale neposkytuje úplné údaje o výskytu viru, což komplikuje přesnou analýzu situace. Uvedl to server Politico s odkazem na Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemoci (ECDC).
Pro sledování nemoci covid-19 nejsou k dispozici přesné údaje ani o hospitalizacích. "Pouze třetina zemí uvedla údaje o hospitalizacích nebo jednotkách intenzivní péče a přibližně polovina zemí uvedla údaje o úmrtích způsobených covidem-19," konstatuje ECDC.
Podle generálního ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) Teda Adhanoma Ghebreyesuse dochází k nárůstu hospitalizací na jednotkách intenzivní péče. Podle informací serveru Politico ale WHO bojuje s nedostatečným množstvím dat, protože méně než čtvrtina zemí reportuje úmrtí a pouze dvacítka z nich sdílí informace o hospitalizacích.
ECDC také varovalo před "sporadickými nálezy" mutace viru Omicron v Evropské unii a Evropském hospodářském prostoru. Existují obavy, že tato nová varianta B.2.86 je výrazně odlišná od aktuálně obíhajících kmenů SARS-CoV-2, což by mohlo zvýšit riziko opakovaných infekcí, pokud by se šířila v EU nebo EHP.
WHO tuto variantu důkladně monitoruje s cílem zhodnotit její přenosnost a potenciální dopad. Mezitím společnost Moderna, výrobce jedné z vakcín proti covidu-19, oznámila, že její vakcína vykazuje 8,7násobně vyšší hladinu neutralizačních protilátek proti variantě B.2.86. To může být pozitivní zprávou pro lidi, kteří se chystají na podzimní očkování.
Také společnost Pfizer uvedla, že její vylepšená vakcína prokázala schopnost neutralizovat tuto novou variantu viru při laboratorních testech na myších.
Politico zdůrazňuje, že tato informace přichází v době, kdy na severní polokouli se blíží podzim a zima, kdy viry obvykle získávají větší sílu kvůli oslabení imunitního systému a chladnějším teplotám. I přestože analytici předpokládají, že případná epidemie bude "méně závažná než v předchozím roce", je třeba zůstat obezřetnými.