Covid je stále mezi námi. Kolik ho vlastně cirkuluje mezi lidmi? Nová zjištění jsou znepokojivá

Ilustrační foto

Autor: Libor Frýdl

14. ledna 2024 9:45

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila znepokojení nad globálním přístupem k onemocnění covid-19. Maria Van Kerkhove, americká epidemioložka a expertka WHO na covid, v Ženevě prohlásila, že ačkoli aktuálně není krize, covid-19 stále představuje hrozbu pro celosvětové zdraví.

Van Kerkhove upozornila na nedostatečné očkování a nedostatečné přijímání ochranných opatření, jako je nošení roušek na místech s vysokou koncentrací lidí. Podle ní by lidé s příznaky nemoci měli nadále zůstávat doma.

Dodala, že asi šest procent lidí, kteří onemocněli covid-19 s příznaky, trpí dlouhodobými komplikacemi, zahrnujícími únavu, neurologická onemocnění a srdeční choroby.

Van Kerkhove zdůraznila, že vakcíny jsou účinnou ochranou před závažným průběhem onemocnění.

Navrhla, aby osoby starší 75 let a jedinci s jinými onemocněními nebo oslabeným imunitním systémem dostávali posilovací dávky každých šest až 12 měsíců.

WHO kritizovala nedostatečné testování v mnoha zemích, což pravděpodobně vede k podhodnocení skutečného počtu případů nákazy. Analýzy odpadních vod naznačují, že ve společnosti cirkuluje dvakrát až devatenáctkrát více viru SARS-CoV-2, než oficiální údaje naznačují.

Do konce roku 2023 bylo WHO nahlášeno přibližně sedm milionů úmrtí na covid-19, ale Van Kerkhove uvádí, že skutečný počet úmrtí pravděpodobně bude nejméně třikrát vyšší.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanem Ghebreyesus v minulém týdnu upozornil na zvýšené šíření nemoci covid-19 v prosinci v důsledku nedávných svátků, s téměř 10 000 hlášenými úmrtími a 42% nárůstem hospitalizací ve více než 50 zemích, zejména v Evropě a Americe.

Tedros naznačil, že i přes pokles oproti vrcholu pandemie je tato úroveň úmrtí nepřijatelná.

Témata: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)