Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle, a jejich počet stoupá ve všech věkových kategoriích a regionech. Nejvíce zasaženy jsou děti do pěti let, na které se zaměřuje zvýšená pozornost lékařů.
Jihomoravský kraj zaznamenal nárůst akutních respiračních onemocnění o 13,5 % oproti minulému týdnu. Podle praktické lékařky Ludmily Švaříčkové Drahokoupilové z Brna se v ordinacích objevují převážně případy infekční rýmy a koronaviru, a i běžná rýma se nyní může táhnout dva až tři týdny.
V kraji přibývá i případů onemocnění COVID-19, který aktuálně zasáhl více než padesát osob na 100 tisíc obyvatel. Ačkoliv se průběh infekce výrazně zjemnil oproti době pandemie, lékaři varují před jeho podceňováním, především u lidí s jinými zdravotními problémy. „Pokud máte nějaká další přidružená onemocnění, je vhodné poradit se o tom se svým lékařem,“ doporučuje podle CNN Prima News Švaříčková Drahokoupilová.
S příchodem podzimu vzrostl i počet případů černého kašle, a to jak mezi dětmi, tak mezi dospělými, kteří zažívají těžké průběhy nemoci. Černý kašel může mít dlouhodobé následky – člověk může po prodělání onemocnění trpět potížemi až jeden rok. „Očkování z dětství často nestačí, proto je vhodné se alespoň jednou v dospělosti přeočkovat,“ zdůraznila lékařka.
Lékaři doporučují dbát na prevenci a používat roušky při návštěvě ordinace. Šíření respiračních nemocí lze snížit důslednou hygienou a opatrností, zejména u dětí a osob s oslabenou imunitou.