Nejvíce sošek na letošním oscarovém večeru v Los Angeles získal životopisný snímek o kapele Queen Bohemian Rhapsody. Dávno zesnulý frontman Freddie Mercury se většiny ocenění pro sebe i kapelu nedožil. Dokázali jeho genialitu docenit až další generace? Trochu to tak vypadá.
I dnešní oscarový úspěch Ramiho Maleka, který si odnesl sošku za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, můžeme bez debat přiřadit k oceněním pro Freddieho Mercuryho a kapelu Queen. Zdaleka přitom nešlo o první zářez kapely v Hollywoodu. Už v roce 2002 dostali Queen svou hvězdu na tamním chodníku slávy.
Je svým způsobem zarážející, že většina ocenění pro Queen pochází až z doby po Mercuryho smrti v listopadu 1991. Osobně si excentrický frontman převzal jen dvě britské hudební ceny Brit Awards. V roce 1977 získala Bohemian Rhapsody sošku za nejlepší singl toho roku, o třináct let později si celá kapela došla pro ocenění za mimořádný přínos.
To nakonec o dva roky později obdržel i sám Mercury, ale už in memoriam. Queen navíc na Brit Awards 1992 opět po patnácti letech uspěli v kategorii nejlepší singl s písní These Are The Days Of Our Lives.
V novém tisíciletí se pak s cenami roztrhl pytel. Kapela Queen byla v roce 2001 uvedena do rock‘n‘rollové síně slávy. O tři roky později uvedli do síně slávy amerických cen Grammy píseň Bohemian Rhapsody, za dalších pět let ji na stejné místo následovaly i skladby We Will Rock You a We Are The Champions.
Dnešnímu zisku čtyř Oscarů (nejlepší mužský výkon v hlavní roli, střih zvuku, mix zvuku a nejlepší střih) už loni předcházel jiný úspěch v zámoří. Queeni se tehdy dočkali hudební ceny Grammy za celoživotní dílo.
Témata: Freddie Mercury skupina Queen film Bohemian Rhapsody filmové ceny Oscar
Banán přilepený lepící páskou se prodal. Za částku, které se jen těžko věří
Eva Pavlová se stala terčem nespokojených občanů. Jak to nesla?