Jak už stars24.cz informoval v červnu, Český slavík mění majitele. Matematik a podnikatel Karel Janeček, který chce kandidovat příští rok na prezidenta ČR, jej prodal televizi Nova.

Karel Janeček prodal Českého slavíka. Soutěž změnila majitele po loňském debaklu, kdy se hudební soutěž změnila v propagaci volebního systému D21 a boji proti očkování, řada účastníků navíc neměla roušky. Podle magazínu Sedmička se vlastníkem stala televize Nova, která uzavřela s agenturou Musica Bohemica smlouvu o převodu práv na pořádání hudební ankety.

Anketu v posledních letech jejího konání provázely různé kontroverze, například kolem údajné manipulace s hlasy. V roce 2016 vzbudilo pozornost druhé místo Tomáše Ortela i jeho skupiny Ortel. Kapela byla spojována s krajní pravicí a kritici jí vyčítali xenofobní texty namířené proti menšinám.

Anketa se loni vrátila na hudební scénu s novou strukturou hlasování, jejímž autorem je Janeček. Veřejnost hlasovala pomocí hlasovacího systému D21, přímý přenos odvysílala Nova. Televize po přenosu uvedla, že bude muset s právníky hledat cestu, zda lze při dnešní mediální legislativě předejít v budoucnu podobným excesům, které se podle ní odehrály v přímém přenosu při předávání cen.

Podle některých médií Nova narážela na Janečkova slova, kdy Janeček při předávání cen mimo jiné kritizoval protiepidemická opatření vlády, která podle něj měla zásadní negativní dopad na kulturu a vedla k rozdělení společnosti. Janeček v reakci uvedl, že si za svými slovy stojí, byla podle něj na místě.

Českého slavíka v kategorii zpěvaček loni v listopadu získala zpěvačka Ewa Farna. Ze zpěváků si nejvyšší ocenění odnesl Marek Ztracený, který se stal i absolutním vítězem podle počtu hlasů, kterých obdržel 48.048. V kategorii kapel vyhrála skupina Mirai. Pro všechny to bylo první vítězství v anketě. Ztracený navíc získal cenu Nejoblíbenější píseň posluchačů Rádia Impuls, kterou se stala skladba Moje milá. Ocenění vítězům obnovené hudební ankety Český slavík organizátoři předali na slavnostním večeru v Hudebním divadle Karlín 19. listopadu.

Témata:

Český slavík | stars24.cz