Ke stému výročí vzniku Československa chystá Česká televize film o událostech a osobnostech, které přímo souvisely s vyhlášením samostatného státu. Dramatický příběh, nazvaný podle jednoho z „mužů 28. října“ Rašín, do podoby scénáře televizního filmu převedl režisér Jiří Svoboda.
V roli prvního československého ministra financí Aloise Rašína se objeví Ondřej Vetchý, role prvního ministerského předsedy ČSR Karla Kramáře se zhostil Miroslav Donutil.
„Před mnoha lety jsem byl vyzván, abych natočil hraný dokument o atentátu na Rašína. To jsem netušil, jakou hloubku má tato opomíjená postava, kterou bych v našich dějinách dnes stavěl vedle Husa, Komenského nebo Masaryka. Přečetl jsem o době před vznikem Československé republiky několik desítek publikací. A léta si kladu otázku, proč je Alois Rašín, osobnost příkladně vlastenecká, která svému přesvědčení věnovala život, tak odsunutá do zapomnění,” říká k námětu režisér Jiří Svoboda.
Snímek zachycuje dramatický příběh muže - vlastence, který dokázal uskutečnit sen Čechů a Slováků o samostatném státě navzdory Rakousko-Uherské monarchii a snahám uchýlit se pod křídla carského Ruska. Politik Alois Rašín se do naší historie zapsal také tím, že napsal text prvního zákona nově vzniklého státu - Československa. V televizním filmu se Kramář a Rašín názorově střetnou. Přesto se oba sejdou v jedné vězeňské cele a nakonec i ve vládě nově vzniklé republiky. S tou bývají nejčastěji spojováni Tomáš Garrique Masaryk a Edvard Beneš, zatímco další, neméně důležité osobnosti, zůstávají v jejich stínu. „Je až těžko k uvěření, jak málo je toho v obecném povědomí známo o Aloisi Rašínovi, když pochopíte, jak obrovskou a nezastupitelnou roli hrál tento tvrdohlavý a zásadový muž ve vzniku samostatného Československa. Rešerše a literární příprava tohoto náročného projektu byly i pro mě velkým poučením," doplňuje kreativní producent Jan Maxa.
„Ve filmu se věnujeme i vrcholícímu období jeho uvěznění, společně s Kramářem byl Rašín odsouzen k smrti za vlastizradu. Později jim byl trest změněn a byli přesunuti do jiného vězení. A následně se dozvěděli, že jako političtí vězni dostali amnestii. Zastihujeme ho tedy i po vrcholu jeho boje proti monarchii,“ komentuje svoji roli Ondřej Vetchý a dodává: „Kdoví jak by jeho odkaz v dějinách vypadal, kdyby pak nebyl postřelen anarchisticko-komunistickým fanatikem, na následky čehož zemřel. Byl příliš radikální, přísný a neoblomný.“ Miroslav Donutil doplňuje: „Kramář byl velký a zajímavý člověk, který s Rašínem vedl spory a své zájmy prosazoval vehementně, ale v těch nejdůležitějších záležitostech se vždy potkali. A společně za své zájmy bojovali. Jeho žena skrze něj celou dobu prosazovala, aby se naše země staly součástí carského Ruska. K tomu nedošlo, protože Rakousko prohrálo válku, a my jsme se osamostatnili jako Československo.“
námět, scénář a režie: Jiří Svoboda kamera: Marek Janda dramaturgie: Marča Arichteva, Jan Maxa střih: Jan Mattlach kreativní producent: Jan Maxa hrají:Ondřej Vetchý, Miroslav Donutil, Zuzana Stivínová, Lenka Vlasáková, Viktor Preiss, Petr Štěpán, Jaroslav Plesl, Tomáš Töpfer a další
Témata: Ondřej Vetchý Miroslav Donutil